۰۵ دی

گزارشات ماهانه زیر ذره بین بازار

شاخص کل بورس امروز چهارشنبه با افزایش ۱۴۹۳ واحدی در ایستگاه ۱۵۸،۴۴۳ واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با افزایش ۲۴۱ واحدی به عدد ۲۷،۲۵۴ واحد رسید. ارزش معاملات بازار بورس امروز با رشد نسبتا قابل توجه نسبت به روزهای گذشته به بالای ۱۱۰۰ میلیارد تومان رسید که در صورت تداوم و تثبیت بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان میتواند اتفاق مثبتی باشد.

بعد از اصلاح قیمتی و زمانی نسبتا مناسب در اکثر نمادها طی دو ماه گذشته و همچنین افزایش نرخ ارز که بیش از پیش تغییرات قیمتی آن برای بازار مهم شده است، بورس تهران توانست روز پرسودی را برای فعالان خود به ارمغان بیاورد. البته نمیشود از اثرات مثبت برخی از گزارشات ماهیانه نیز چشم پوشی کرد. باید این نکته را هم اذعان کرد که نباید سهامداران رفتاهای هیجانی را در این برگشت ها داشته باشند و هر سهمی را به واسطه صف خرید بودن بخرند و فقط وفقط بر اساس تحلیل بنیادی و گزارشات شرکت ها و با دید میان مدت سرمایه گذاری کنند.

گروه بانکی:

همچنان گروه بانکی را میتوان لیدر بازار قلمداد کرد و بیشترین ارزش معاملات به این گروه تعلق دارد. امروز در کنار صف خرید شدن نماد وبملت، نماد وپست نیز بعد از افت بسیار سنگین از محدوده ۲۷۰ تومان توانست پس از دست به دست شدن بیش از ۳۱ میلیون برگ سهم در آستانه قیمتی معامله شود. وپست نیز در کنار نماد وتجارت بحث افزایش سرمایه را برای خروج از ماده ۱۴۱ دنبال می کند.

گروه غذایی:

در این گروه نماد غشهداب بعد از اصلاح قیمتی و زمانی مناسب به صف خرید رسید. گزارش آذر ماه غشهداب نیز منتشر شد که از انتظارات بازار کمی کمتر بود. نرخ فروش رب تقریبا ثابت بود ولی از لحاظ مقدار فروش انتظارات را برآورده نکرده بود. بهپاک نیز توانست بعد از گزارش ۱۲ ماهه خوب خود به صف خرید برسد. بهپاک در گزارش ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۷، مبلغ ۹۴۰ ریال را محقق کند که فراتر از انتظارات بود. با این گزارش میتوان به سود بالای ۱۲۰۰ ریالی سال مالی بعد بهپاک خوشبین بود.

گروه پتروشیمی:

امروز در این گروه شاهد رشد دسته جمعی نمادهای پتروشیمی بودیم. اصلاح قیمتی مناسب، افزایش نرخ دلار و توقف کاهش قیمت نفت از دلایل توجهات به پتروشیمی ها بود. البته هنوز ابهامات و ریسک ها در این گروه پابرجاست و نمیشود به روند صعودی میان مدتی این گروه با دیتاهای فعلی رای مثبت داد و باید منتظر گزارش های جدید باشیم.

 در این گروه پتروشیمی شیراز بعد از افت بسیار سنگین از ۷۷ تومان به محدوده حمایتی ۵۰۵ تومان رسید و سپس توانست مسیر صعودی به خود بگیرد و در روز چهارشنبه نیز صف خرید بود. افزایش نرخ دلار در کنار داغ شدن دوباره بحث افزایش نرخ اوره کشاورزی از دلایل توجهات به شیراز بود. شیراز مقاومت مهمی را در محدوده ۶۰۰تومان در پیش رو دارد که برای شسکت آن نیاز به دلیل بنیادی قوی دارد.

گروه شوینده ها:

در این گروه گزارشات ماهیانه منتشر شد که همچنان مورد قبول بودند و میتوان با توجه به در پیش بودن مجمع و تقسیم سود به مسیر صعودی همراه با شیب ملایم در این گروه خوشبین بود.

 

تک سهم ها:

در گروه برقی گزارش ماهانه بموتو منتشر شد که شاهد افزایش نرخ حدود ۱۰۰ درصدی در محصول الکترو موتور کولری بودیم. با این افزایش نرخ ها برای سال مالی ۳۱/۰۶/۱۳۹۸ میتوان به سود بالای ۱۷۰۰ ریالی موتوژن  خوشبین بود.

در نماد شاملا گزارش ماهانه آذر ماه منتشر شد که واقعا عالی بود و فراتر از انتظارات بود. نرخ فروش سولفات سدیم آذر ماه نسبت به ماه گذشته ۱۱ درصد و نسبت به میانگین ۹ ماهه ۵۳ درصد افزایش یافت. با این گزارش ماهانه میتوان به سود بالای۳۷۰۰ ریال برای امسال و سود بالای ۵۰۰۰ ریالی برای سال ۹۸ امیدوارد بود. شاملا با این گزارش ماهانه خوب توانست صف خرید را تجربه کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *