۱۷ مهر

کاهش فشار فروش

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری; چهارشنبه ۱۷مهر ۱۳۹۸، کاهش۱۴۲۰ واحدی به ارتفاع ۳۱۳۰۴۹واحد و ارزش معاملات به رقم ۲۶۰۶۰ میلیارد ریال رسید، این در حالیست که شاخص هم وزن نیز ۱۷۵۵ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را «وبملت»،«خودرو» و بیشترین اثر مثبت را نمادهای«فخاس»،«شبریز» داشتند. همچنین بیشترین تاثیر منفی بر شاخص فرابورس را نماد های «میدکو» و «ذوب» داشتند.
نرخ دلار در صرافی ملی ۱۱۴۰۰تومان و سکه امامی ۴میلیون و ۹ هزار تومان معامله شد.
در بازار جهانی هم طلا ۱۵۰۲ دلار و نفت خام ۵۹ دلار قیمت خوردند.
امروز در اخبار منتشر شد که مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد که : در اوج اعمال تحریم‌های دشمنان علیه نظام اسلامی ایران، صادرات غیر نفتی از بنادر کشور در نیمه نخست امسال ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
همچنین در اخبار مربوطه داشتیم کهبا شروع فرایند عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت ۲۴۰ میلیارد تومانی فولاد سپید فراب کویر در بورس تهران، هر سهم این شرکت تازه وارد با ۶۲۵ تومان کشف قیمت شد تا سیزدهمین سهم جدید هم رسما” وارد بازار سهام شود.
این عرضه شامل ۲۴۰ میلیون سهم «کویر» بود که در محدوده ۶۰۰ تا ۶۲۵ تومانی هر سهم و سهمیه ۶۰۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی در بازار دوم معاملات بورس عرضه شد اما به دلیل استقبال شدید متقاضیان ، مقرر شد به هر فرد ۲۷۵ سهم تخصیص داده شود که با توجه به قیمت هر سهم به نقدینگی ۱۷۲ هزار تومانی نیاز است . از سوی دیگر با توجه به امکان خرید بیش از ۸۷۵ هزار نفر برای خرید این سهم جدید، این بار رکورد هم جدیدی برای خریداران عرضه اولیه ثبت شد. پیش از این رکورد قبلی به عرضه اولیه سوم مهر توسعه مولد نیروگاهی جهرم تعلق داشت که ۸۲۳ هزار و ۵۶۵ سهامدار قادر به خرید آن شده بودند .براساس این گزارش، طی سال جاری سهام شرکت های سرمایه گذاری صدر تامین، کشت و صنعت شریف آباد، ژلاتین کپسول، پلی پروپیلن جم ، سیمرغ، دارویی ره آورد تامین، پتروشیمی نوری، پخش هجرت، غلتک سازان سپاهان، جنرال مکانیک، نیلی صنعت کرمان و توسعه مولد نیروگاهی جهرم عرضه اولیه شده و فولاد سپید فراب کویر سیزدهمین شرکت جدید بشمار می رود .
گروه فرآورده های شیمیایی:
در این گروه نمادهای «شکربن»، «شخارک»، «شدوص»، «ساینا» در محدوده مثبت کامل معامله شدند. نماد «نوری» ۲میلیون سهم در قیمت ۳۳۹۴۰ریال معامله شد.
گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی:
این گروه نیز با بهبود بازار با معاملات بهتری داشت. در نماد «فولاد» نیز، ۵۱ میلیون سهم در محدوده ۱٫۵درصد مثبت در قیمت ۴۴۴۹ ریال معامله شد. نمادهای «فخاس» نیز در محدوده مثبت کامل معامله شدند.
گروه خودرویی:
فرشاد مقیمی درخصوص جدیدترین وضعیت داخلی‌سازی قطعات خودرویی به ایسنا گفت: تعمیق ساخت داخل قطعات خودرو از همان روزهای ابتدایی آغاز شده و بصورت هفتگی کنترل می‌شود. اقدامات نشان می‌دهد ۶ قطعه که در میز اول تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو هدف‌گذاری شده بود، اکنون به تولید انبوه رسیده و در خط تولید مورد استفاده قرار گرفته‌اند.وی ادامه داد: آزمایش های یک روز خط پنج قطعه نیز در حال انجام است. قطعه‌ای نیز وجود دارد که نمونه ‌آن تحت بررسی است. سایر قطعات هم در این فضا قرار خواهند گرفت و با مجموعه تمرکزی که روی آن‌ها شکل گرفته به زودی روند روبه رشد تولید قطعات داخلی در تامین نیازهای صنعت خودرو را خواهیم دید. مقیمی گفت: خرید قطعاتی که توان ساخت داخل را داشته باشیم،ممنوع کردیم و حتما به جد با کسانی که بخواهند در این فضا خللی ایجاد کنند، برخورد می‌کنیم.
در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادهای «خشرق»، «خمحرکه»، «خگستر» صف فروش تشکیل دادند. نماد «خودرو» ۴۰ میلیون سهم در محدوده ۴درصد منفی معامله شد و به ۷۳۶۱ ریال رسید.
گروه بانکی:
وضعیت نماد های این گروه نسبت به دیروز بهتر بود و فشار فروش کمتری در این نماد ها دیده می شد. در نماد «وبملت» ۱۲۵میلیون سهم در محدوده صفر معامله شد و به قیمت ۶۱۳۸ ریال رسید. «وپاسار» نیز در محدوده ۱٫۶ مثبت در قیمت ۲۳۹۵ریال معامله شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *