۲۱ خرداد

«پکرمان» ۲۵۰ریال سود تقسیم کرد

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه صنعتی بارز برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ با حضور ۸۷٫۵ درصد سهامداران برگزار شد. پاشایی ریاست مجمع را برعهده گرفت و اخوان مدیرعامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارائه کرد. نکات مهم این مجمع به شرح زیر است:

  • بند ۵ گزارش حسابرس در مورد تسهیلات دریافتی شرکت از صندوق ذخیره ارزی است که طبق قانون رفع موانع تولید به تسهیلات ریالی تبدیل شده است. در مورد نرخ ارز مورد استفاده اختلاف وجود دارد، به طوری که در متن قانون به نرخ ارز زمان گشایش اعتبار اشاره شده اما در آیین نامه اجرایی نرخ ارز ۱۲,۲۶۰ ریال برای دلار در تاریخ ۳/۷/۱۳۹۱ تعیین شده است. این وام برای طرح توسعه رادیال سواری در سال‌های ۸۴ و ۸۶ بوده است که مبلغ آن ۳۱٫۲ میلیون یورو بوده است. نرخی که شرکت اعمال کرده از نرخ زمان گشایش (۹۵۰ تومان) بیشتر است ولی نسبت به نرخ ۱,۲۲۶ تومان آیین نامه کمتر است و شرکت اعلام کرد با توجه به اینکه این موضوع قانون است به نتیجه خواهیم رسید.
  • بند ۶ در مورد وام ارزی شرکت بارز کردستان (شرکت زیرمجموعه) است که مبلغ آن حدود ۱۰۰ میلیون یورو بوده و در نظام نامه مربوط به صندوق توسعه ملی نرخ تسهیلات ۴ درصد ذکر شده بود (به دلیل اینکه این شرکت در مناطق محروم قرار دارد) ولی بانک صنعت و معدن نرخ را ۶ درصد اعلام کرده است. در جلسات متعدد هیات مدیره شرکت با حضور حسابرس با صندوق توسعه ملی نرخ ۵ درصد مورد قبول قرار گرفته ولی بانک هنوز قبول نکرده است. البته این موضوع تاثیر سود و زیانی روی شرکت ندارد و به حساب دارایی ثابت شرکت خواهد رفت.
  • شرکت در مورد مبلغ ۷۷۱ میلیارد ریال که شرکت در صورت سود وزیان خود به عنوان زیان تسعیر ارز بدهی های ارزی سنواتی شناسایی کرده است، اعلام کرد که در سال ۱۳۹۶ و ماقبل عهده خریدهای ارزی (عمدتا کائوچوی طبیعی) را بصورت Open Account و از محل ارز متقاضی انجام داده و بدهی ارزی ناشی از خرید اعتباری مذکور مبلغ ۱۴,۹۵۸,۹۷۷ یورو است که با توجه به تغییر نرخ ارز در کشور در سال ۱۳۹۷ مقرر شد تامین ارز کالاهای فهرست گروه یک به نرخ ارز رسمی انجام شود که هیچ اقدامی جهت تامین ارز رسمی برای تسویه بدهی های ارزی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفت و از این بابت هیات وزیران تصویب نامه عدم شمولیت پرداخت بدهی های ارزی غیر بانکی با نرخ ارز رسمی را اعلام نمود. شرکت پس از پیگیری های لازم در نهایت مجبور شد زیان تسعیر ارز شناسایی نماید. این موضوع با توجه به اینکه کل سود شرکت حدود ۱,۴۷۱ میلیارد ریال بوده و ۷۷۱ میلیارد ریال از سود به همین دلیل کم شده است و در نهایت سود خالص به رقم ۷۰۰ میلیارد ریال رسیده بسیار مورد اعتراض سهامداران واقع شد. شرکت نامه‌های پیگیری مربوطه را به مجمع ارائه کرد و اعلام کرد که نهایت تلاش خود را در این رابطه انجام داده و در پی تهیه ارز مورد نیاز برای تسویه این بدهی بوده است که به دلیل شرایط خاص ارزی کشور در سال قبل موفق به دریافت آن نشده است. درست است که شرکت‌های دیگر مجموعه تاپیکو مانند شفن به دلیل صادرات ارز داشتند، ولی بانک مرکزی شرکت را مجبور به عرضه ارز خود در سامانه نیما کرده بود و نتوانستند ارز مورد نیاز شرکت بارز را تامین نمایند. البته نماینده سازمان بورس تذکر داد که به این موضوع باید زودتر در گزارشات تفسیری اشاره می‌شد ولی شرکت و حسابرس فکر می‌کردند که قبل بستن حساب‌ها بتوانند موضوع را حل کرده و بدهی را تسویه نمایند.
  • تولید بارز کردستان در حال حاضر به ۱۲ هزار حلقه در روز رسیده (ظرفیت اسمی ۱۸ هزار حلقه است) و مطالبات شرکت از خودروسازها بسیار کاهش پیدا کرده، به طوری که خودروسازهای سنگین فقط نقدی با شرکت کار می‌کنند.
  • بهای تمام شده هر کیلو لاستیک ۱۲,۷۰۰ تومان در سال ۹۷ بوده که ۹,۷۰۰ تومان آن مواد اولیه است.
  • شرکت موفق به دریافت افزایش نرخ ۲۲ درصدی برای تمام محصولات خود دریافت کردند که از فردا قابل اجرا است.
  • شرکت تلاش کرده که دست دلال‌ها و نمایندگی‌ها را کوتاه کرده و فروش را خودش انجام بدهد که تاکنون وفق نشده است.
  • یکی از موارد تفاوت این شرکت با شرکت‌های مشابه این است که شرکت‌های مشابه لاستیک بایاس تولید می‌کنند که مواد اولیه آن عمدتا در داخل موجود است، اما بارز همه محصولات از جمه لاستیک رادیال را تولید می‌کند که مواد اولیه آن باید از طریق ثبت سفارش وارد کنیم. البته کائوچو در همه مشترک است و شرکت‌ها کائوچوی طبیعی را باید از خارج وارد نمایند.       

 نویسنده: مریم عابدی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *