۲۶ فروردین

پرش شاخص به بالای ۲۰۰هزار!

خلاصه بازار

شاخص کل بورس، امروز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ با افزایش ۵۷۲۱ واحدی به سطح ۲۰۱۸۰۵ واحد رسید و شاهد افزایش ۲٫۹۲ درصدی بود. نمادهای «وتجارت»، «کگل» و «فولاد» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «قشهد» و «شیراز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۱۴۷۸۸ میلیارد ریال بود.

شاخص فرا بورس امروز با افزایش ۴۴٫۷۷ واحدی به سطح ۲۴۹۶ واحد رسید و افزایش ۱٫۷ درصدی را شاهد بود. نمادهای «کگهر»، «میدکو» و «زاگرس» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «دماوند» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. ارزش معاملات بالغ بر ۶۵۴۳ میلیارد ریال بود.

در ابتدای روز شاهد افزایش شاخص بودیم که ناشی از خوش بینی سهامداران به آینده بازار بود و شاخص به سقف تاریخی را شکست و به محدوده بالای ۲۰۰ هزار رسید. فروردین ماه امسال شاخص چشم انداز متفاوتی را برای کل سال مشخص کرد و اغلب سهم های دارای بنیاد همچنان پتانسیل رشد دارند. نمادهای وتجارت و کگل بعد از بازشدن تاثیر ۱۱۵۰ واحدی بر شاخص داشتند. به نظر یکی دیگر از مهم­ترین دلایل صعود تثبیت قیمت ارز در محدوده ۱۴۰۰۰تومانی بوده است. در مورد شرایط کلان کشوری، بازار ریسک های آتی را با بدبینی نگریسته بود که با گذشت زمان مقداری از این بدبینی کاسته شد و شاخص توانست سقف تاریخی خود را بشکند که منجر به افزایش امید در بازار شده است. می توان ریسک های وارد بر اقتصاد کشور را در این برهه از زمان به این صورت نام برد: افزایش نرخ دلار در بازار آزاد بدون امکان استفاده صادرکنندگان بورسی بصورت کامل (البته فعالان بازار سرمایه به دلیل خط مشی رییس جدید بانک مرکزی دغدغه این موضوع را ندارند اما کاهش نرخ ارز در بازار آزاد مانع رشد شاخص شد) و عدم اطمینان از فروش شرکت های پتروشیمی و فلزات اساسی بعد از اعمال تحریم ها و تشدید اثرات حاصل از تحریم ها بدلیل تصویب نشدن FATF. طی ۴ ماه آتی. البته خبرهای دلگرم کننده از فروش فلزات و محصولات شیمیایی با مقصد هند و چین می رسد و بسیاری از شرکت ها توانسته اند که محصول خود را پیش فروش کنند اما بر اساس نشریات معتبر فروشندگان ایرانی با تخفیف ۵-۱۰ درصدی و گاهی ۱۵ درصدی موفق به فروش محصولات خود هستند. اما از سوی دیگر قیمت های جهانی با کاهش نسبت به سقف قیمتی خود در چند ماه گذشته همراه بوده اند ولی روند صعودی خود را طی چند ماه گذشته ادامه داده اند.

فلزات اساسی:

شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۳۷۰۰ واحدی به ۱۴۵۴۳۲ واحد رسید. این گروه در معاملات امروز در محدوده مثبت معامله شدند و چشم انداز رشد این صنعت مطلوب است. در گروه مس، فملی با ۱٫۸۳ درصد افزایش قیمت پایانی همراه بود. در گروه فولادی فولاد با افزایش ۳٫۳۴ درصدی، فخوز با ۲٫۹۴ درصد افزایش همراه شد. سهم های گروه روی نیز وضعیت خوبی در معاملات امروز داشتند.

 

شیمیایی:

در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با افزایش ۲۹۲ واحدی به ۱۲۳۰۰ واحد رسید. قیمت فعلی محصولات از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و نیز شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری قروش بدلیل تحریم ها و کاهش قیمت جهانی محصولات هستیم. با وجود این ریسک های نگران کننده انتظار افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت ها حداقل تا مشاهده قابل ملاحظه افزایش قیمت جهانی محصولات نمی رود. در معاملات امروز قیمت پایانی زاگرس با ۱٫۹۶ درصد مثبت همراه بود، شفن با ۰٫۵۴ درصد مثبت و شخارک با ۲٫۰۱ درصد مثبت معامله شدند. در گروه اوره ای قیمت پایانی شپدیس با ۲٫۳۶ درصد مثبت، کرماشا با ۰٫۱۲ درصد منفی و شیراز با ۰٫۶۸ درصد کاهش قیمت پایانی همراه بودند. در گروه الفین قیمت پایانی جم با ۰٫۰۶ درصد کاهش، شاراک با ۲٫۰۵ درصد افزایش قیمت همراه بودند.

خودرو:

شاخص صنعت خودرو با افزایش ۲٫۱۴ درصدی به ۲۳۳۴۳ واحد رسید. ترس از هزینه های دلاری و جلوگیری دولت از افزایش نرخ مطلوب در این صنعت مانع از افزایش قیمت سهام شرکت ها شده بود اما طی هفته های گذشته با اقبال بازار همراه بوده است. با افزایش نگرانی­ها پیرامون قیمت مواد اولیه، نرخ تخصیصی به واردات قطعات، خروج سرمایه­گذاران خارجی، اعمال مجدد تحریم ها، قیمت بالای محصولات در بازار آزاد و قیمت پایین فروش محصولات توسط کارخانه انتظار بر افزایش ریسک های صنعت خواهد بود. در خبرهای جدید اعلام شده است که دولت با افزایش نرخ قطعه سازان و خودرو سازان موافقت کرده است که می تواند دریچه ایی برای رفع قسمتی از مشکلات این صنعت باشد. البته با توجه به واردات قطعه های مهم اغلب خودروهای داخلی امکان متوقف شدن قسمتی از تولید بدلیل تحریم ها وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *