۱۳ خرداد

شکست سقف تاریخی

خلاصه بازار

شاخص کل بورس، امروز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ با افزایش ۲۴۳۹ واحدی به سطح ۲۲۶۹۸۳ واحد رسید و شاهد افزایش ۱٫۰۹ درصدی بود. نمادهای «مبین»، «فارس» و «اخابر» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «شبندر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۱۳۵۳۰ میلیارد ریال بود.

شاخص فرا بورس نیز امروز با افزایش ۵۸٫۸۹ واحدی به سطح ۲۹۱۰ واحد رسید و افزایش ۲٫۰ درصدی را شاهد بود. نمادهای «مارون»، «دماوند» و «ذوب» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «شراز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. ارزش معاملات بالغ بر ۸۳۹۶ میلیارد ریال بود.

امروز به دلیل چشم انداز مثبت توافقات شاخص سقف تاریخی خود را شکست. طی روزهای آتی بازار منتظر سایر خبرهای مثبت مذاکراتی است و احتمال رشد بازار بالاست و بازار از نظر عوامل بنیادی هنوز فرصت رشد بیش از ۵۰ درصدی را دارد . با توجه به تحریم های هسته ای اعمالی آمریکا علیه ایران ایران با دو گزینه سخت طی چند ماه آینده مواجه خواهیم بود: ۱-تعطیلی بخش های عمده از انرژی هسته ای به مدت محدود(البته با احتمال رای نیاوردن دوباره دونالد ترامپ، اگر وی مجددا رای بیاورد به تعطیلی ۶ ساله خواهد انجامید)۲- نقض برجام و در نتیجه ارسال پرونده ایران به شورای امنیت این خبرها و تحلیل ها منجر به دید محافظه کارانه طی چند هفته گذشته در بازار شده بود ولی با توجه به عدم احتمال رویاروی نظامی بین ایران و آمریکا در برهه کنونی سهامداران نباید سهام خود را به راحتی از دست دهند. عامل مهم دیگر تاثیر گذار بر بازار کاهش نرخ دلار در بازار آزاد طی معاملات امروز بود درصورتیکه دلار به زیر ۱۲۰۰۰ برسد امکان احتیاط سهامداران بیشتر خواهد شد. می توان دیگر ریسک های وارد بر اقتصاد کشور را در این برهه از زمان به این صورت نام برد: عدم اطمینان از فروش شرکت های پتروشیمی و فلزات اساسی بعد از اعمال تحریم ها و تشدید اثرات حاصل از تحریم ها بدلیل تصویب نشدن FATF. طی هفته آتی. خبرهای دلگرم کننده از فروش فلزات و محصولات شیمیایی با مقصد هند و چین می رسد و بسیاری از شرکت ها توانسته اند که محصول خود را پیش فروش کنند اما بر اساس نشریات معتبر فروشندگان ایرانی با تخفیف ۵-۱۰ درصدی و گاهی ۱۵ درصدی موفق به فروش محصولات خود هستند. اما از سوی دیگر قیمت جهانی محصولات با کاهش نسبت به سقف قیمتی خود در چند ماه گذشته همراه بوده است. ریسک بزرگ دیگر رشد نرخ دلار در بازار آزاد و عدم توانایی شرکت های صادرکننده برای استفاده از آن نرخ و فروش محصولات خود با نرخ دلار پایین تر است که بنظر می رسد در شرایط حال حاضر در صورت تصمیم دولت بر اعمال آن یکی از بدترین خبرهای ممکن برای اقتصاد ایران خواهد بود ولی با توجه به سیاست های بانک مرکزی و دولت در برهه کنونی چنین تصمیمی بر روی میز نخواهد بود.

فلزات اساسی:

شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۰٫۸۴ درصدی به ۱۵۹۹۵۸ واحد رسید.چشم انداز این گروه در بلندمدت مثبت است.

 

شیمیایی:

در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با افزایش ۰٫۹۱ درصدی به ۱۳۲۸۱ واحد رسید. میانگین قیمت جهانی محصولات نسبت به سال گذشته قیمت های پایین دارند و قیمت فعلی محصولات از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و نیز شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری قروش بدلیل تحریم ها و کاهش قیمت جهانی محصولات هستیم. با وجود این ریسک های نگران کننده انتظار افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت ها حداقل تا مشاهده قابل ملاحظه افزایش قیمت جهانی محصولات نمی رود. گروه اوره ایی بنظر مناسب ترین گروه از نظر چشم انداز هستند.

خودرو:

شاخص صنعت خودرو با افزایش ۳٫۷۵ درصدی به ۳۰۳۱۵ واحد رسید. سهم های بزرگ این گروه از لحاظ بنیادی مزیتی ندارند اما با توجه به امکان تصویب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مورد توجه بازار قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *