۲۷ مرداد

شایعه دلار ثانویه

خلاصه بازار

شاخص کل بورس، امروز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ با افزایش ۱۰۵۸ واحدی به سطح ۱۳۱۵۳۵ واحد رسید و شاهد افزایش ۰٫۸ درصدی بود. نمادهای «فخاس»، «اخابر» و « رانفور» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «فملی»، «وامید» و «کچاد» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۳۲۳۵ میلیارد ریال بود.

شاخص فرابورس امروز با افزایش ۵ واحدی به سطح ۱۵۰۵ واحد رسید و افزایش ۰٫۳۳ درصدی را شاهد بود. نماد های «مارون»، «هرمز» و «خراسان» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «ذوب»، «شراز» و «شاوان» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۲۸۹۴ میلیارد ریال بود.

امروز بازار بدلیل ثبات در معاملات ارز در بازار ثانویه و همچنین شایعه ایی که در اواخر بازار مبنی بر توقف معاملات پتروشیمی و اعمال ارز بازار ثانویه در روز سه شنبه منجر به افزایش شاخص سهام شد. این شایعه بر بازار بسیار تاثیر گذار بود بطوری که سهام گروه قلزات اساسی و پتروشیمی شاهد افزایش قیمت محسوس در اواخر بازار بودند.

اوره طی هفته قبل ۲۹۱ دلار معامله شد که نسبت به هفته قبل با افزایش ۱۸ دلاری همراه بود میانگین ۵ ماهه اول سال گذشته ۱۹۲ دلار بوده است اما این رقم برای امسال برابر ۲۵۲ دلار بوده است که ۶۰ دلار بالاتر از رقم سال گذشته است. متانول در سطح ۳۹۷ دلار تثبیت شد که نسبت به سال قبل در این تاریخ با افزایش ۵۳ درصدی همراه بود. میانگین ۵ ماهه سال گذشته ۲۷۹ دلار بوده است اما این رقم برای امسال برابر ۳۹۶ دلار بوده است که ۱۱۷ دلار بالاتر از رقم سال گذشته است. با توجه به شایعه تبدیل ارز پتروشیمی از دلار نیمایی به دلار بازار ثانویه در روز سه شنبه، شاهد رشد قیمت سهم های دلاری بازار از جمله پتروشیمی ها و فلزات اساسی در اواخر بازار بودیم که وزارت صنعت این خبر را تکذیب کرد. طی چند هفته گذشته ترس از کاهش مقداری فروش شرکت ها و عدم اعمال نرخ بازار ثانویه منجر به کاهش قیمت بازار شده بود. در صنعت فلزات اساسی نیز بطور کلی شاهد همچین روندی بوده ایم.

خبرهای مهم:

-طی هفته گذشته حسن روحانی اصلاحیه لایحه FATF را ابلاغ کرده و خبرگزاری تسنیم، از ابلاغ لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم توسط رئیس‌جمهور ایران خبر داده بود.

بنا به این خبر، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران اصلاحیه لایحه موسوم به FATF را برای اجرا به وزارت‌خانه‌های امور اقتصادی و دارایی و دادگستری ابلاغ کرده بود.

اما سخنگوی شورای نگهبان که هفته گذشته در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها اعلام کرده بود:

بخش هایی از لایحه موسوم به FATF (اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم) به تایید شورای نگهبان رسیده است.امروز از اعاده لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

عباسعلی کدخدایی در یادداشتی در این باره نوشت: لایحه اصلاح ‎قانون پولشویی در ‎چهار بند مغایر با موازین شرع مقدس و قانون اساسی شناخته شد و جهت اصلاح به ‎مجلس اعاده گردید. ملاک بررسی ‎شورای نگهبان در مغایرت یا عدم مغایرت یک مصوبه، موازین شرع مقدس و قانون اساسی است.

 

-زمان عرضه اولیه پتروشیمی نوری تعیین شد

حسینی مقدم: حدود دو هفته دیگر، به عرضه اولیه سهم بزرگ پتروشیمی نوری

معاون ناشران بورس تهران اظهار کرد: فرآیند ثبت پتروشیمی نوری به اتمام رسیده و اطلاعات و صورت‌های مالی این شرکت روی سامانه کدال قرار گرفته است. بنا به گفته این مقام مسئول سهام پتروشیمی نوری پس از برگزاری جلسه هیات پذیرش در بورس تهران عرضه می‌شود. براساس اظهارات حسینی‌مقدم قرار است ۱۰ درصد سهام پتروشیمی مزبور حدودا تا دو هفته دیگر انجام شود. مطابق اطلاعات منتشره، تازه‌ترین سود این شرکت ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد./دنیای بورس

-افزایش همکاری های چین با ایران

وزیر خارجه چین اعلام کرد: برای روابط با ایران ارزش قائل هستیم و با درنظر گرفتن آخرین تحولات بین‌المللی، تصمیم گرفتیم روابط را با ایران افزایش بدهیم.

 

 

وضعیت صنایع مختلف بازار:

Capture01

 

فلزات اساسی:

شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۱٫۶۱ درصدی به ۱۰۱۲۳۹ واحد رسید. در گروه مس، فملی در ابتدای بازار در رنج منفی معامله می شد اما در اواخر بازار با توجه به شایعه معاملات بورس کالا محصولات پتروشیمی و امکان تاثیرگذاری بر صنعت فلزات اساسی با افزایش قیمت همراه شد و فباهنر شاهد رشد ۱٫۵ درصدی قیمت پایانی بود. در گروه فولادی در ابتدای بازار شاهد کاهش و یا تثبیت قریب به اتفاق سهام ها بودیم که ناشی از هیجانات سهامداران و نگرانی از اعمال ننمودن نرخ بازار ثانویه در بورس کالا برای این گروه بود اما در اواخر بازار سهم ها با افزایش تقاضا بدلیل شایعه اعمال نرخ بازار ثانویه دلار در بورس کالا برای محصولات پتروشیمی همراه شدند. قیمت پایانی فخوز ۲٫۲۴ درصد مثبت و قیمت پایانی فولاد با ۰٫۰۴ درصد منفی همراه بود. ارفع با ۱٫۷۵ مثبت همراه شد. کاوه نیز با افزایش قیمت ۱٫۳ درصدی همراه بود. گروه روی ها در رنج منفی معامله شدند. فاسمین با ۳٫۴۱ درصد، فزرین با ۲٫۶۴، زنگان با ۰٫۸۶ درصد کاهش و کیمیا با ۳٫۲۶ درصد کاهش در قیمت پایانی همراه بودند البته زنگان اواخر بازار در رنج مثبت معامله می شد.

شیمیایی:

 

photo_۲۰۱۸-۰۸-۱۸_۰۹-۱۹-۰۴

 

در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با افزایش ۰٫۱۶ درصدی به ۹۲۸۲ واحد رسید. با توجه به تاثیر تصمیمات دولت بر این صنعت جهت مشاهده هرگونه رشد در این صنعت مبتنی بر تصمیمات در مورد نرخ ارز پتروشیمی ها در بورس کالا باشیم که امروز شایعه ایی مبنی بر نهایی شدن آن به گوش رسید. اگرچه قیمت جهانی محصولات نسبت به سال گذشته قیمت های بالاتری دارند اما شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری قروش بدلیل تحریم ها هستیم. در گروه متانولی شاهد افزایش آخرین معامله سهم ها بودیم بطوریکه زاگرس با ۱٫۳۷ درصد مثبت، شفن با ۰٫۵۱ درصد منفی و شخارک با ۰٫۷۲ درصد منفی همراه بودند. در گروه اوره ای شپدیس بدلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف بود در شفاف سازی شپدیس رشد ۷۰ درصدی را اعلام کرد، کرماشا با ۴٫۹۹ درصد افزایش قیمت همراه بود. شیراز با ۴٫۹۸ افزایش و خراسان با ۲٫۹۳ درصد افزایش آخرین قیمت همراه بودند. در گروه الفین با افزایش ۰٫۵۴ درصدی و شاراک با ۱ درصد افزایش آخرین قیمت همراه بودند. در گروه آروماتیک، پارس با ۱٫۹۳ افزایش و فارس با ۰٫۱۴ افزایش آخرین معامله همراه بودند. در نمای کلی اغلب گروه های متانول و الفین و آروماتیک و اوره با کاهش بازار را شروع کردند اما در ادامه با افزایش قیمت همراه شدند.

خودرو:

شاخص صنعت خودرو با افزایش ۱٫۰۴ درصدی به ۱۵۳۰۹ واحد رسید. شرکت های این گروه اگرچه فروش خوبی را در سه ماهه محقق کردند اما ترس از هزینه های دلاری و جلوگیری دولت از افزایش نرخ مطلوب در این صنعت مانع از افزایش قیمت سهام شرکت ها شده است. با افزایش نگرانی­ها پیرامون قیمت مواد اولیه، نرخ تخصیصی به واردات قطعات، خروج سرمایه­گذاران خارجی، اعمال مجدد تحریم ها، قیمت بالای محصولات در بازار آزاد و قیمت پایین فروش محصولات توسط کارخانه انتظار بر افزایش ریسک های صنعت خواهد بود. البته قیمت سهم های این صنعت در محدوده پایینی قرار دارند که این صنعت را همچنان برای طرفداران خاص خود جذاب نگه داشته است. این صنعت در مقایسه با صنایع دیگر متعادل معامله می شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *