۱۰ بهمن

شاگرد اول بازار تجدیدی ها!

 

شاخص کل بورس تهران در روز چهارشنبه با افزایش ۱۴۱ واحدی رو به رو شد و به سطح ۱۶۰،۲۹۴ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیزافزایش ۲۰۶ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۲۹،۸۳۵ واحد رسید. در بازار امروز به ترتیب نمادهای فولاد، فارس و خودرو بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص گذاشتند و در مقابل تاثیرمنفی نمادهای وتجارت،‌ تاپیکو و مبین از افزایش بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد. ارزش معاملات بورس تهران در روز چهارشنبه ۴۸۲ میلیارد تومان را نشان میداد.

علیرغم جو مثبت قیمتهای جهانی و گزارشات نسبتاً خوب شرکتهای بنیادی و بزرگ، اما این شرکتهای کوچک هستند که این روزها سوار بر شایعات رشد می کنند. دلیل آن هم چیزی نیست جز داستان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائیها! این افزایش سرمایه ها چیزی نیست جز انتقال تورم زمین و ساختمان به تابلوی معاملات بورس! هیچ نقدینگی جدیدی را وارد شرکت نمی کند و تنها سهام را رقیق می نماید. قبلاً شرکتهای زیانده جهت خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت مشمول بودند، اما قانونی در مجلس قرار است تصویب شود که شمول آن را به تمامی شرکتها اعم از زیانده و غیرزیانده بسط دهد. بدین ترتیب اگر شرکتی تجدید ارزیابی طی ۵ سال گذشته نداشته باشد می تواند تجدید ارزیابی دهد. البته جزییات نهایی قانون جدید مشخص نیست، اما پرواضح است که اغلب شرکتهای زیانده تمایل زیادی به استفاده از این قانون دارند و شرکتهای سودده عموماً دنبال چنین مواردی نیستند.

گروه سیمان:

یکی از گروه هایی که در این چند روز اخیر بازدهی قابل قبولی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است، نمادهای خاکستری رنگ بازار بوده اند که البته شایعات مختلفی ازافزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارائی ها نقش پررنگی داشته است. در جریان معاملات امروز نماد سفارس با پشت سر گذاشتن معاملات کم سابقه بیش از ۴۱ میلیون برگ سهمی توانست از سد مقاومت ۱۸۰ تومانی عبور کند تا به فکر قیمت های ۲۰۰ تومانی باشد. نماد ستران همچنان با صف خرید سنگین به مسیر صعودی خود ادامه میدهد. به نظر میرسد بعد از رشد خوب نمادهای این گروه در اوایل هفته بعد شاهد استراحت قیمتی و زمانی باشیم تا خبرهای قوی تر از افزایش سرمایه از نمادهای این گروه به بازار مخابره شود.

گروه خودرو:

گروه خودرو که از دیرباز با شایعات و خبرسازی های مختلف حرکت کرده است این روزها نیز کم و بیش همین مسیر را پیش گرفته است. لیدر قدیمی این گروه یعنی ایران خودرو این روزها با شایعات افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی مورد استقبال بازار قرار گرفته است و در جریان معاملات امروز پس از دست به دست شدن بیش از ۷۴ میلیون سهمی اما نتوانست از سد مقاومت مهم ۳۰۰ تومانی عبور کند و مجبور به عقب نشینی تا قیمت های ۲۸۸ تومانی شد. نماد خریخت نیز که در روزهای قبل پیشنهاد افزایش سرمایه ۲۱۶ درصدی از محل تجدیدی ارزیابی توسط هیئت مدیره پیشنهاد شد مورد استقال بازار قرار گرفت و صف خرید شد.

گروه بانکی:

نمادهای بانکی پس از ثبت بازدهی های نسبتا خوب در بی رمقی بازار این روزها مورد غضب سهامداران خود قرار گرفته اند. نماد وتجارت که آگهی مربوط به افزایش سرمایه آن نیز منتشر شد ولی موفق به عبور از قیمت  ۱۹۰ تومانی نشد و امروز انتهای وقت در قیمت  ۱۷۱ تومان صف فروش را تجربه کرد. نمادهای وپست و دی نیز همین وضعیت را در این گروه داشتند.

گروه ماشین آلات و تجهیرات:

در این گروه نمادهای لسرما، تکشا و تمحرکه با اقبال بازار مواجه شدند و صف خرید شدند. نماد تپکو نیز که افزایش سرمایه ۸۷۱ درصدی از تجدید ارزیابی دارائی های آن قبلا منتشر شده بود و تا قیمت های ۵۵۰ تومانی پیشروی کرده بود امروز با ۴ درصد کاهش قیمتی مواجه شد و به ۴۱۵ تومان رسید تا بار دیگر نشان دهد که بازار منتظر خبر و شایعه است و با منتشر شدن آن خبر، در واقع آن خبر دیگر اثرات مثبت قبل را به همراه ندارد و خبر سوخت شده به حساب می آید.

تک سهم ها:

نماد پر حاشیه های وب پس از بازگشت از کف قیمتی ۵۶۵ تومانی در روز سه شنبه امروز نیز با حجم معاملات بی سابق ۹۰ میلیونی همراه شد و صف خرید شد. امروز همچنین ۹ میلیون سهم دیگر این سهم در معاملات بلوکی در قیمت ۵۹۰ تومان جا به جا شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *