۱۴ بهمن

سقوط ۲۵۰۰واحدی شاخص کل

 

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری کاهش۲۵۰۰ واحدی به ارتفاع ۱۵۵۳۵۷واحد و ارزش معاملات بورس به رقم ۴۴۲۹ میلیارد ریال رسید، این در حالیست که شاخص هم وزن نیز ۷۲۵ واحد منفی بود. بیشترین تاثیرمنفی بر شاخص بورس را نماد “فولاد”و”پارسان” و بیشترین تاثیر منفی بر  شاخص فرابورس را نماد های “زاگرس”، “ذوب” داشتند .

قیمت دلار در بازار آزاد برابر با ۱۱۴۰۰ تومان و سکه امامی به قیمت ۴میلیون و ۸۰هزار تومان معامله شد.

همچنین در بازار های جهانی انس طلا ۱۳۱۸ و نفت برنت ۶۳دلار قیمت خورد.

 

گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی:

احمد سعیدبخش با امیدواری به بهره برداری از پروژه احداث پست جدید برق MIS به ظرفیت ۱۰۰۰ کاوه KVA در دهه فجر به ماین نیوز گفت: پست اول به پیک بهره‌برداری از ظرفیت رسید و مجبور بودیم برای تامین برق توسعه‌ ها و احیا و نورد گرم ۲ شهید خرازی یک MIS دیگر هم احداث کنیم.

وی افزود: سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای این پروژه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بوده و شامل سه بخش NIS و GIS و MIS که بخش دوم بزرگترین GIS سرپوشیده ایران است. بخش NIS هم به دو شبکه سراسری چهل ستون و تیران متصل است که شبکه برق سراسری از آن برای تعادل دیماندها استفاده می‌کند. این پروژه در نوع خود جزو یکی از بزرگترین پروژه‌هاست.

این مقام مسئول توضیح داد: پروژه دیگر HRSG است که صرفه‌جویی انرژی دارد و دمای دودکش نیروگاه در داخل فولاد مبارکه را از ۵۶۰ به ۱۶۲ درجه کاهش می‌دهد. این سیستم را روی یکی از دودکش‌ها پیاده کردیم که اگر جوابگو بود روی بقیه هم پیاده می‌کنیم. این اختلاف دما فاحش و قابل توجه است. از این دما استفاده و تولید بخار می‌کنیم. در این پروژه نیز حدود ۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که امید می رود در دهه فجر افتتاح شود.

سعیدبخش با بیان اینکه بدون توسعه ادامه حیات شرکت‌ها ممکن نیست، درباره آخرین وضعیت اجرای طرح توسعه فولاد هرمزگان هم گفت: تحریم ها برای توسعه فولاد هرمزگان مقداری مشکلات ایجاد کرده و برخی شرکت‌ها برای همکاری محافظه‌کار شده‌اند. فعلا شرکت اس‌ام‌اس اعلام کرده نمی‌تواند تا اطلاع بعدی همکاری کند. البته بیکار ننشستیم و با کمک شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه نورد گرم موجود را بومی‌سازی می‌کنیم. اصلاحات و به‌ روز رسانی واحد موجود را هم به مرور زمان انجام داده‌یم.بطورکلی نقشه‌ها به‌روز است. برای نورد گرم ۲ فولاد مبارکه هم در حال کمک گرفتن از شرکت‌های مختلف هستیم.

وی درباره آخرین وضعیت طرح‌های توسعه فولاد مبارکه در منطقه سنگان هم گفت: فاز اول کنسانتره‌سازی فولاد مبادکه در سنگان به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن را تا پایان شهریور سال آینده به بهره‌برداری می‌رسانیم و با فاصله چند ماه بعد، فاز بعدی آن نیز با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن به بهره‌برداری خواهد رسید و بعد از آن برای تامین کنسانتره موردنیاز واحد گندله‌سازی در سنگان از خرید کنسانتره بی‌نیاز خواهیم شد. بطورکلی تا پایان سال ۹۸ کل پروژه کنسانتره‌سازی به ظرفیت ۵ میلیون تن به بهره‌برداری خواهد رسید.

سهم های این گروه همانند کل بازار عمدتا منفی بودند.در نماد “فملی” نیز ،۲۰میلیون سهم  در محدوده ۱٫۴درصد منفی در قیمت ۲۶۵۰ریال معامله شد.”ذوب” نیز حدود ۴درصد منفی شد و به ۱۲۷۸ ریال رسید.

گروه خودرویی:.

مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران از جریمه ۲۶ میلیارد تومانی یک شرکت خودرو ساز داخلی به دلیل گرانفروشی خبر داد. به نقل از ایسنا، محمدعلی اسفنانی درباره گران فروشی یک شرکت خودرو ساز گفت: این پرونده در یکی از شعب تعزیرات پس از شکایت شاکیان بررسی و به صدور حکم جریمه ۲۶ میلیارد تومانی منجر شد که پس از اعتراض به این حکم در شعبه تجدید نظر مجدد بررسی و این رأی قطعی شد. وی افزود: این حکم هم اکنون در مرحله اجراست و امیدواریم با اجرای این احکام بتوانیم اثر بخشی قوانین را درباره رعایت حقوق مصرف کنندگان شاهد  باشیم.

نماد”خودرو” ۳۷میلیون سهم در ۴درصدی منفی معامله شد و به ۲۷۱۵ ریال رسید.  “خساپا” به ۸۹ میلیون سهم در محدوده۱٫۵ درصدمنفی با قیمت ۱۰۸۱ریال معامله شد.

گروه بانکی:

در اخبار مربوطه داشتیم که بانک صادرات که با سرمایه ۵٫۷ هزار میلیارد تومانی بزرگترین بانک بورس به حساب می آید از برنامه افزایش سرمایه ۲۲۳ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داد.

بر این اساس،”وبصادر” درصدد است به منظور اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت،سرمایه فعلی را به ۱۸٫۶ هزار میلیارد تومان برساند.

 همچنین در گزارشات کدالی داشتیم که “وتجارت” ۳ موضوع را تاکید کرده ۱- تسعیر ارز در جریان است و در حال اخذ مجوز۲- افزایش سرمایه را پیش می بریم ۳- تا قبل از سال جدید ثبت می شود.

در نماد نماد “وتجارت” ۱۹۸میلیون سهم در محدوده ۱٫۷۴درصد منفی معامله شد و  به قیمت ۱۶۹۶ریال رسید.”وبصادر” نیز با کاهش ۴درصدی در قیمت ۱۲۶۲ریال معامله شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *