۱۶ مهر

سایه «وبملت» بر بورس تهران!

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری; سه شنبه ۱۶مهر ۱۳۹۸، کاهش۶۴۴۱ واحدی به ارتفاع ۳۱۴۴۶۹واحد و ارزش معاملات به رقم ۳۳۹۲۵ میلیارد ریال رسید، این در حالیست که شاخص هم وزن نیز ۲۲۲۴ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را «وبملت»،«رمپنا» و بیشترین تاثیر منفی بر شاخص فرابورس را نماد های «کگهر» و «ذوب» داشتند.
نرخ دلار در صرافی ملی ۱۱۴۰۰تومان و سکه امامی ۴میلیون و ۷ هزار تومان معامله شد.
در بازار جهانی هم طلا ۱۵۰۳ دلار و نفت خام ۵۸ دلار قیمت خوردند.
امروز در اخبار منتشر شد بیژن نامدار زنگنه در حاشیه پنجمین کنگره نفت و نیرو، درباره کاهش امکان سوخت گیری از کارت جایگاه‌داران از ۳۰ به ۲۰ لیتر در روز گفت: قرار بود سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌داران کاهش یابد تا مردم عادت به استفاده از کارت شخصی کنند .وی درباره احتمال سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال جاری نیز توضیح داد : هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. زنگنه درباره آینده صنعت پتروشیمی که با ارزش روز ۳۳۲ هزار میلیارد تومانی ۸۲ شرکت ، بزرگترین صنعت بورسی با سهم ۲۲٫۶ درصدی از کل بازار بشمار می رود ، گفت: با جهش دوم ، تولید صنعت پتروشیمی ۵۰ درصد افزایش می‌یابد و طی ۵ سال بعد از آن و با جهش سوم، ارزش تولید محصولات پتروشیمی مخصوصا” محصولات اٌلفینی از ۲۵ به ۳۷ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. همچنین به جز پالایشگاه فاز ۱۴ ، بخش دریایی پارس جنوبی تا سال بعد تعیین تکلیف می شود .
همچنین در اخبار مربوطه داشتیم که محمد ایرانی به روزنامه الرای گفت: با توجه به اظهارات اخیر برخی مسئولان عربستان، خوش بین به آینده روابط ایران با کشورهای منطقه هستم ایران خواهان میانجیگری کویت در آینده نزدیک برای ایجاد اتحاد میان کشورهای منطقه است. وی افزود: نقش کویت در ایجاد صلح میان کشورها نزد همه شناخته شده و معروف بوده و به دلیل سیاست‌های صلح طلبانه‌ مورد تایید و قبول تمام کشورها است. ایرانی گفت: با توجه به اظهارات مقامات دو کشور ، هفته گذشته شاهد آرامش بیشتری در روابط ایران با کشورهای منطقه در تمامی زمینه ها بودیم.
در خبر دیگری مربوط به نقل از نشریه فوربس داشتیم که، ادنوک شرکت ملی نفت ابوظبی برای کاهش تهدید انتقال نفت از تنگه هرمز، بر روی دلارهای نفتی و کمک امیرنشین فجیره امارات حساب کرده است. برای دستیابی به این هدف، خط لوله حسبان – فجیره در سال ۲۰۱۲ میلادی با ظرفیت انتقال یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز افتتاح شد و این بندر می‌تواند به تنهایی ۷۰ درصد از صادرات نفت امارات را انجام دهد. بخشی از این تعهد، ساخت بزرگ‌ترین تأسیسات زیرزمینی ذخیره‌سازی نفت جهان در فجیره است. ادنوک همچنین ۱۰ درصد از شرکت وی‌تی‌تی‌تی را که مالکیت منابع ذخیره‌سازی نفت در فجیره و دیگر نقاط جهان را در اختیار دارد، خریده و با شرکت انی ایتالیا و اوام‌وی امارات شریک شده و انتظار می‌رود فعالیت تجاری را از سه ماه نخست سال آینده میلادی آغاز کند.

گروه فرآورده های شیمیایی:
تقریبا تمامی نماد های این گروه منفی و صف فروش بودند. در این گروه نمادهای «شگل»، «شفارس»، «وپترو»، «پترو» با صف های فروش همراه بودند. نماد «نوری» ۳٫۳۹میلیون سهم در قیمت ۳۳۱۰۰ریال معامله شد.
گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی:
این گروه نیز همانند روند بازار با ریزش همراه بود. در نماد «فولاد» نیز ، ۴۰ میلیون سهم در محدوده ۳درصد منفی در قیمت ۴۳۴۹ ریال معامله شد. نمادهای «فخاس»، «زنگان» نیز در محدوده مثبت معامله شدند.
گروه خودرویی:
در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادهای «خساپا»، «ختوقا»، «خگستر»، «خپارس»، «خزامیا»، «خاهن»، «خاذین» صف فروش تشکیل دادند. نماد «خودرو» ۲۵ میلیون سهم در محدوده ۵درصد منفی معامله شد و به ۷۵۱۸ ریال رسید.
گروه بانکی:
بانک سامان که طی معاملات روز گذشته با افت ۲٫۳ درصدی قیمت و صف فروش روبرو بوده از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی خبر داد .بر این اساس، «سامان» در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱٫۶ هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این بانک حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از سه محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته و سایر اندوخته ها اعمال خواهد شد تا قادر به افزایش سرمایه از محل سود ناشی از افزایش نرخ ارز، ایجاد زیرساخت رشد پایدار و اصلاح ساختار مالی شود.
کلیه نماد های این گروه در محدوده صف فروش معامله شدند. در نماد «وبملت» ۳۳۸میلیون سهم در محدوده صف فروش معامله شد و به قیمت ۶۱۳۱ ریال رسید. «وپاسار» نیز در محدوده ۵درصد منفی در قیمت ۲۳۴۳ریال معامله شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *