۱۴ مهر

ریزش ۷ هزار واحدی شاخص

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸ با کاهش ۷,۰۹۳ واحدی به ارتفاع ۳۲۰,۲۱۲ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۳۴,۸۵۲ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هم وزن نیز ۱,۹۴۸ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «فملی»و «فولاد» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «مارون» داشته است.
در خبرها داشتیم روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی افشا کرد که ولیعهد سعودی از رهبران عراق و پاکستان خواسته است تا برای تنش زدایی در روابط تهران ریاض، با مقامات ایران گفتگو کنند.
بازارهای جهانی:
داده های گمرک چین در ماه اوت نشان میدهد که این کشور برای اولین بار طی ۲۰ سال گذشته، هیچ قراضه ای از دنیا وارد نکرده است. این موضوع باعث شده تا قیمت قراضه فولاد در چین روندی صعودی شده و با افزایش ۱۸ دلار نسبت به سال قبل به محدوده ۳۸۷ دلار برسد. این موضوع در ادامه میتواند برای صادرکنندگان آهن اسفنجی و بریکت ایران ایجاد فرصت صادرات کند.
گروه پالایشی:
«شاوان» اعلام کرد بخشی از واحد بنزین سازی این شرکت به بهره برداری رسیده است، بنابراین میزان تولید بنزین معمولی (یورو ۲) این شرکت به مقدار حدود ۷۵,۵۰۰ بشکه در ماه افزایش یافته و همچنین امکان تولید بنزین یورو ۵ نیز فراهم شده که با عنایت به صرفه و صلاح شرکت از ابتدای مهرماه سال جاری در دستور کار قرار گرفته است. ضمناً تأثیر این موضوع بر میزان سودآوری شرکت در گزارش ۹ ماهه و گزارشات آتی به اطلاع سهامدارن محترم رسانیده خواهد شد. سهم امروز برای این خبر متوقف شد. «شتران» ۱٫۵ درصد مثبت شد و به قیمت ۵,۸۶۲ ریال رسید. «شبندر» در قیمت ۱۵,۸۸۰ ریال کمتر از یک درصد منفی شد. «شپنا» در قیمت ۱۲,۹۰۰ ریال ۱٫۷ درصد منفی بود. «شراز» نیز در محدوده ۲٫۵ درصد منفی به قیمت ۵۰,۰۰۰ ریال رسید.
گروه بانکی:
صف خرید «وبملت» امروز قبل از بازار برگشت و تا ۳ درصد منفی نیز پیش رفت، اما در نهایت آخرین معامله در محدوده ۱٫۷ درصد منفی در قیمت ۶,۵۵۰ ریال انجام شد. امروز ۵۰۸ میلیون سهم «وبملت» معامله شد. «وتجارت» امروز صف فروش ۱۶۰ میلیونی در قیمت ۵۳۲ ریال داشت و ۸۳۶ میلیون سهم نیز معامله شد. «وبصادر» نیز اوایل بازار به صف فروش رسید. یک بار صف آن جمع شد ولی مجددا سهم به صف فروش ۱۶۸ میلیون سهمی در قیمت ۶۳۱ ریال رسید. تعداد ۵۸۸ میلیون از این سهم نیز امروز معامله شد. «وکار» تنها سهمی بود که اندکی مثبت بود. «وشهر» نیز پس از به حد نصاب نرسیدن مجامع عمومی عادی سالیانه و عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام و عدم رفع ابهام پیرامون موارد منجر به تعلیق نماد معاملاتی ناشر، در بازار نارنجی فرابورس در قیمت ۱,۰۳۸ ریال باز شد و صف خرید ۳۲۸ میلیونی داشت.
گروه خودرو:
بیشتر نمادهای این گروه نیز امروز قرمزپوش بودند. «خودرو» در قیمت ۷,۹۱۷ ریال ۲٫۲ درصد منفی بود. «خساپا» در محدوده ۳٫۸ درصد منفی به قیمت ۲,۱۸۳ ریال رسید. «خپارس» در قیمت ۱,۴۶۷ ریال به محدوده منفی کامل رسید. «خگستر» در قیمت ۱۱,۲۸۶ ریال صف خرید ۶۰۰ هزارتایی داشت. «خزامیا» در قیمت ۱,۸۸۰ ریال صف فروش ۵۰۰ هزارتایی داشت.
گروه فلزات اساسی:
«ذوب» امروز در محدوده ۱٫۷ درصد منفی به قیمت ۲,۲۱۷ ریال رسید. «فولاد» نیز در قیمت ۴,۴۸۰ ریال ۱٫۷ درصد منفی شد. «فملی» در محدوده ۳ درصد منفی نوسان کرد و به قیمت ۵,۰۱۹ ریال رسید. «وتوکا» در قیمت ۶,۱۶۵ ریال صف خرید ۱۴ میلیونی داشت. «فاسمین» در محدوده ۱٫۸ درصد منفی و در قیمت ۱۳,۸۲۸ ریال معامله شد. «فخوز» کمتر از یک درصد منفی شد و به قیمت ۸,۹۴۳ ریال معامله شد. «فسرب» در قیمت ۲۶,۴۲۴ ریال صف خرید کم حجمی تشکیل داد.
گروه مخابرات:
«اخابر» امروز ۴ درصد منفی شد و به قیمت ۴,۴۰۰ ریال رسید. «همراه» نیز در محدوده ۱٫۱ درصد منفی به قیمت ۱۴,۴۲۰ ریال رسید.
گروه سیمان:
«سفارس» اواخر بازار در قیمت ۵,۶۲۱ ریال صف خرید ۶ میلیونی تشکیل داد. «ستران» ۱٫۷ درصد منفی شد و به قیمت ۱۵,۰۸۰ ریال رسید. «ساراب» در قیمت ۵,۸۷۱ ریال صف خرید ۱٫۲ میلیونی داشت. «سغرب» چندین بار در قیمت ۷,۷۷۸ ریال صف فروش شد و صف آن جمع شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *