۱۹ اسفند

ریزش سنگین قیمت جهانی نفت

به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۱۹اسفند ۱۳۹۸، با کاهش ۱۴،۸۰۵واحدی به مقدار ۵۳۴،۳۷۹واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۵۷،۵۸۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳،۵۳۰ واحد منفی بود و به مقدار ۱۸۰,۹۷۱واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «کگل» داشتند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز در صرافی ملی ۱۵هزار ۱۹۹تومان و یورو ۱۶هزار ۷۹۹تومان معامله شد. امروز ارزش هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار آزاد تهران ۶۰۸هزار تومان است.

در اخبار امروز داشتیم که در ساعت ۸ صبح امروز نیز هر بشکه نفت برنت با افت نزدیک به ۳۰ درصدی در سطوح کمتر از ۳۲ دلار‌ معامله می‌شد. این ریزش به عنوان بزرگترین افت قیمتی روزانه نفت در ۳۰ سال اخیر مطرح می‌شود.‌ خط و نشان‌های عربستان برای روسیه و انتظار جهش مقدار تولید نفت از سمت سعودی‌ها ریزش سنگین قیمت نفت را رقم زده است. شعله‌های جنگ نفتی عربستان و روسیه دامن بازار جهانی را گرفته است. به دنبال افت طلای سیاه سهام بورس‌های مختلف جهان مسیر نزولی را در پیش گرفته‌اند.

بیژن زنگنه وزیر نفت در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری «بلومبرگ» : آمریکا دشواری‌های زیادی برای مردم ایران ایجاد می‌کند و این مسئله در آینده باید در یک دادگاه بین‌المللی مطرح شود. در ادامه اعلام کرد:

  • ما برای فروش نفت، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، آهن و مس با تحریم روبه‌رو هستیم حال چگونه می‌توانیم برای خرید دارو و غذا پول به دست بیاوریم؟ آیا آنها فکر می‌کنند ما میلیاردها دلار سپرده در بانک‌های بین‌المللی داریم و به ما توصیه می‌کنند از آن پول برای خرید دارو و غذا استفاده کنیم؟

  • این یک دروغ بسیار بزرگ است و در این وضع آنها نه تنها علیه دولت بلکه علیه مردم ایران کار می‌کنند.

  • آمریکا در این شرایط بسیار سخت رویارویی با کرونا به اقدام علیه مردم ما ادامه می‌دهد و مردم ایران این روزها را فراموش نمی‌کنند.

  • نتیجه نشست اخیر اوپک برای من غیرمنتظره بود.

  • نظر من لازم است اعضای اوپک به خودشان متکی باشند، همانند گذشته و تصمیمی نگیرند که نیازمند پذیرش کشورهای غیرعضو اوپک باشد.

  • ما و بازار نیاز داریم شاهد کاهش عرضه جدید در بازار باشیم؛ این ماهیت بازار است و تجربه‌های من می‌گوید این اتفاق به‌زودی می‌افتد؛ چه با سازش و چه بی‌سازش.

  • ما برای حفاظت از مردم خود در ایران، با دارو و تجهیزات و سازوکاری که داریم، بهترین تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم.

قمیت هر تن مس با افت محسوس ۲ درصدی به کف ۵۵۰۰ دلار به ازای هر تن نزدیک شده است.  قیمت هر تن روی نیز به کمتر از ۲ هزار دلار رسیده است. بر این اساس علت افزایش فشار از جانب بازار جهانی بر بورس تهران کاملا مشهود است. در نتیجه اگر واکنش هم‌سانی را از بورس تهران نیز شاهد باشیم نباید تعجب کرد و این موضوع باید مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد.

اما علاوه بر بازار جهانی پس از رشدهای پرشتاب ماه‌های اخیر سهام در کشورمان کرونا نیز به عنوان یک ریسک بزرگ برای فعالیت‌های اقتصادی تبدیل شده است که احتمالا اثرات منفی عمده خود را در ضعف محسوس عملکرد اسفند شرکت‌ها منعکس می‌کند. بر این اساس این موضوع نیز بهتر است مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد. همچنین یکی از عواملی که به عنوان عامل فشار واقعی بر قیمت سهام در بورس تهران مطرح است عرضه‌های اولیه متوالی است که می‌تواند بخش عظیمی از نقدینگی را به خود جذب کند. پس از عرضه قریب به ۹۰۰ میلیارد تومانی شگویا، با توجه به انتشار اطلاعیه‌های آریال ساسول باید در انتظار عرضه این غول پتروشیمی نیز بود. درصد مشابه عرضه اولیه سهام پتروشیمی آریال ساسول می‌تواند تا ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی را به خود جذب کند. احتمال عرضه زکوثر (چذب تا ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی) و چند شرکت نیز در فرصت محدود باقیمانده تا پایان سال وجود دارد. این عرضه‌های اولیه می‌تواند نقدینگی قابل توجهی را به خود جذب کند. نباید فراموش کرد که نقدینگی افسارگسیخته رشد سهام را رقم زده‌اند و در شرایط کنونی عرضه‌های اولیه می‌تواند محرک اصلی قیمت سهام در ماه‌های گذشته را آرام سازد.

بر این اساس سه عامل بازار جهانی، کرونا و عرضه‌های اولیه هر سه می‌توانند فشار را بر قیمت سهام در بورس تهران افزایش دهند. بر اساس موارد بالا اگر بورس تهران به اصلاح خود در معاملات امروز و حتی تا پایان هفته ادامه دهد نباید تعجب کنید. عوامل فشار متعدد و قدرتمندی برای کاهش قیمت سهام در بورس تهران مشاهده می‌شوند. اما عاملی که می‌‌تواند حامی قیمت سهام باشد رشد نرخ دلار در اقتصاد کشور است. ریزش سنگین بازارهای کالایی می‌‌تواند با کاهش درآمد ارزی حاصل از نفت و دیگر محصولات خام مانند پتروشیمی، فولادی، مس و سایر موارد از این دست ضعف سمت عرضه ارز را به دنبال داشته باشد. در تنگنای ارزی اقتصاد کشور‌حتی تغییرات کوچک می‌‌تواند اثرات ویژه و آنی بر نرخ ارز داشته باشد.

همچنین در سیطره کرونا بر کشور و ادامه شیوع گسترده بیماری فعالیت‌های اقتصادی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است و این عوامل می‌تواند بر التهاب بازارها مانند ارز نیز بیافزاید. التهاب بازار ارز و ادامه رشد احتمالی از سطوح به دنبال عوامل منفی گرچه با متغیرهای فعلی اقتصادی کشور هم‌خوانی ندارد اما شدت التهاب می‌تواند بار دیگر مسیر رشد ارزش ذاتی ارز را باز کند. این موارد می‌تواند حامی قیمت سهام در بورس تهران باشد. البته اثر این موارد در بازار ارز در کوتاه‌مدت احتمالا مشاهده نشود و در صورتی ریزش قیمت کالاها در بازار جهانی احتمالا بتواند اثر خود در اقتصاد ایران منعکس کند که سطوح پایین قیمت کالاها در بازار جهانی ادامه‌دار باشد. امیدواریم هر چه سریعتر بهبود نسبی وضعیت اقتصاد جهانی را شاهد باشیم. افت نرخ اوراق ده ساله آمریکا تا حدود نیم درصد از هشدارهای قابل توجه در اقتصاد جهانی محسوب می‌شود. تقریبا تمامی علائم رکود در اقتصاد جهانی به صدا درآمده‌اند در این شرایط همه امید به سیاست‌های گسترده انبساطی از سوی بانک‌های مرکزی بسته شده است که البته طی یک هفته اخیر چندان کارساز نبوده است.

در لحظات نخست ثبت سفارش معاملات دوشنبه و پس از ریزش سی درصدی قیمت نفت در شب گذشته شاهد تشکیل صف‌های فروش سنگین در سهام گروه پالایشی هستیم. پالایشی‌ها از قیمت‌های جهانی نفت، فرآورده‌ها و نرخ تسعیر ارز اثر می‌پذیرند. نفت و میعانات گازی به عنوان خوراک این مجتمع‌ها مصرف می‌شود که سهم عمده خوراک در پالایشگاه‌های بزرگ بورسی به نفت اختصاص دارد و به صورت اندک میعانات گازی نیز استفاده می‌شود. همبستگی قیمتی نفت و فرآورده‌ها تقریبا یک است و در نتیجه با افت قیمت نفت باید در انتظار افت قیمت فرآورده‌ها را داشت. پس از عملکرد نه‌چندان دلچسب پاییز، ریزش قیمت نفت شاید تنها باید به رشد نرخ دلار نیمایی برای این شرکت‌ها دل بست تا افت سودآوری احتمال این شرکت‌ها را جبران کند. البته از منظر ارزش جایگزینی قطعا سهام پالایشی از بسیاری از نمادهای کوچک و بزرگ بورسی در شرایط کنونی ارزنده‌تر هستند و این موضوع باید مدنظر قرار گیرد.

گروه بانکی:
در این گروه «وبملت» با ۴٫۲۳درصد منفی در قیمت پایانی ۷،۹۰۳ریال پایان یافت. «وبصادر» با ۴٫۶۳درصد کاهشش در قیمت ۶۸۰ریال پایان یافت. «دی» با ۳٫۱۷درصد افزایش در قیمت ۵،۲۳۶ریال پایان یافت. «وپارس» ۱٫۷۱درصد منفی معامله شد و به قیمت ۵,۲۸۲ریال رسید.. شاخص بانکی‌ها با ۹۹واحد کاهش به مقدار ۲,۳۰۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۵۰۶واحد کاهش به مقدار ۳۳,۰۴۸ رسید. در این گروه سهم «شگل» امروز با ۴٫۶۴درصد کاهش در قیمت ۲۶,۵۹۳ریال پایان یافت. «شکلر» با ۴٫۸۱درصد کاهش به قیمت ۲۸,۸۵۵ریال رسید. «شاراک» ۲٫۴۲ درصد منفی شد و با قیمت ۱۵,۰۱۰ریال به پایان رسید. «زاگرس» امروز ۱٫۷۷درصد منفی شد و با قیمت ۸۵,۲۳۳ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:
در این گروه شاخص با کاهش ۱۴,۱۰۹واحدی به مقدار ۳۳۸,۸۵۴واحد رسید. «فسپا» امروز ۴٫۵۵درصد افزایش داشت و با قیمت ۲۲,۳۴۵ریال پایان یافت. «فولاد» در محدوده ۵درصد منفی با قیمت ۴,۷۳۰ریال پایان یافت. «فسرب» ۵درصد منفی بود و در قیمت ۴۵،۴۱۸ریال به پایان رسید. «فولاژ» ۲٫۶۶درصد منفی در قیمت ۱۱,۵۸۱ریال پایان یافت.

گروه خودرو:
شاخص این گروه امروز ۲،۹۰۲واحد کاهش داشت و به مقدار ۷۶,۰۴۱ رسید. سهم «خمحرکه» ۳٫۸۶درصد مثبت شد و به قیمت ۱۵,۲۹۲ریال رسید. «خگستر» نیز در قیمت ۱۸،۸۵۲ریال ۳٫۶۷ درصد منفی شد. همچنین «خودرو» با ۴٫۳۶درصد منفی به قیمت ۱۱،۵۴۲ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۵۷,۰۵۰واحد کاهش به ۱,۶۷۸,۸۸۱واحد رسید. در این گروه شرکت «شنفت» در محدوده‌ی منفی صفر پایان یافت و به قیمت ۲۵,۰۰۴ریال نزول کرد. سهم «شرانل» در محدوده‌ی منفی صفر  به قیمت ۱۸,۲۹۵ریال رسید. همچنین سهم «شبندر» با ۲٫۱۲درصد کاهش در قیمت ۱۱,۳۰۹ریال پایان یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *