۱۵ مهر

رشد بازار همراه با صف‌های فروش!

به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه پانزدهم مهر۱۳۹۸، با افزایش ۷۰۱واحدی به مقدار ۳۲۰,۹۰۹ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۳۰,۳۷۶میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص کل هم وزن ۵۳واحد مثبت بود و به مقدار ۹۵,۴۷۸ رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را به ترتیب نمادهای «شتران»، «شبندر» و «شپنا» و بیشترین تاثیر منفی را «وبملت» و «وپاسار» داشتند.
همچنین نرخ دلار آمریکا در صرافی ملی ۱۱هزار و ۴۰۰تومان معامله شد. در بازار جهانی نیز هر اونس طلا با تغییری کمتر از یک درصد کاهش به یک هزار و ۴۹۹دلار و نفت خام با افزایش کمتر از یک درصدی ۵۹دلار قیمت خوردند.
در اخبار مهم امروز داشتیم که چینی ها به پالایشگاه های مستقل خود اجازه داده‌اند نفت ایران را داشته باشند. پالایشگاه های کوچک هنوز از ایران نفت وارد می کنند چون می توانند تحریم های آمریکا را دور بزنند. همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت پیش‌بینی شده اکتشاف معدنی پارسال ۲۷۰ هزار کیلومتر بود که امسال به ۳۱۰ هزار کیلومتر مربع افزایش می‌یابد. زنگنه وزیر نفت گفت: پارک LNG سه‌میلیون‌تنی در ایران احداث می‌شود، اما تمامی این ظرفیت با واحدهای کوچک حاصل می‌شود. همچنین عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق کشور گفت: نرخ بهای خرید برق طی دو هفته آینده اعلام شود که با این موضوع صنعت نیروگاهی برق سبز به بازدهی مناسبی دست پیدا می‌کند.
گروه پتروشیمی:
شاخص شیمیایی‌ها امروز با ۱۷۹واحد افزایش به مقدار ۱۸,۸۳۸ رسید. سهم «خراسان» امروز در محدوده صفر درصدی معامله شد و به قیمت ۱۹,۱۵۴ریال افزایش یافت. «شاراک» نیز در محدوده صفر درصد معامله شد و به قیمت ۸,۰۴۶ریال رسید. «جم پیلن» با یک درصد افزایش به قیمت ۲۸,۵۷۰ریال رسید. «وپترو» نیز امروز افزایش ۱٫۹درصدی را تجربه کرد و با قیمت ۸,۷۴۳ریال به پایان رسید. «شغدیر» امروز ۱درصد مثبت شد و با قیمت ۸,۰۵۵ریال به پایان رسید.
گروه فلزات اساسی:
در این گروه شاخص با افزایش ۸۱۲واحدی به مقدار ۱۸۸,۰۵۹ رسید. «ذوب» امروز کمتر از یک درصد افزایش داشت و با قیمت ۲,۲۲۹ریال پایان یافت. «فولاد» نیز در قیمت ۴,۴۷۰ریال با کمتر از یک درصد افزایش مثبت بود. «فملی» در محدوده صفر درصد به قیمت ۴,۹۹۸ رسید. «فاسمین» با ۱٫۶درصد افزایش در قیمت ۱۳,۸۸۲ریال پایان یافت.
گروه خودرو:
شاخص گروه خودرو با افزایش ۲۰۰واحدی به مقدار ۴۶,۷۵۳ رسید. سهم «خودرو» امروز کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۷,۹۱۳ریال رسید. «خساپا» نیز در قیمت ۲,۱۹۷ریال کمتر از یک درصد مثبت قیمت پایانی خورد. «ختور» با ۴درصد کاهش با قیمت ۹,۸۰۳ریال به پایان رسید. همچنین «خموتور» در محدوده صفر درصد کاهش یافت و به قیمت ۴,۹۹۱ریال رسید.
گروه فرآورده نفتی:
در اخبار این گروه داشتیم که مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان از آغاز تولید بنزین با استاندارد و کیفیت یورو ۵اتحادیه اروپا در این پالایشگاه نفت خبر داد و اعلام کرد: برای نخستین بار بنزین اکتان ۹۱ در این پالایشگاه تولید شده است. شاخص این گروه با ۴۰,۸۱۱واحد رشد به ۱,۲۵۹,۶۲۵ رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با ۴٫۳۶درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۳۱,۰۷۸ریال افزایش یافت. همچنین سهم «شبندر» با ۳٫۴۵درصد افزایش با قیمت ۱۶,۲۰۴ریال پایان یافت.
گروه بانکی:
در گروه بانکی‌ها در اخبار داشتیم که وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس ابلاغ رییس‌جمهوری، رییس مجلس و رییس بانک مرکزی تمامی بانک‌ها مکلف به تخصیص تسهیلات مسکن به متقاضیان هستند. در این گروه «وپاسار» با ۳٫۶۷درصد کاهش در قیمت پایانی ۲,۴۶۶ریال با صف فروش پایان یافت. «دی» امروز با ۴٫۸۳درصد افزایش به قیمت پایانی ۴,۱۴۴ریال رسید. «وتجارت» در قیمت پایانی ۵۱۴ریال ۳٫۶درصد کاهشی بود. «وبصادر» نیز با ۳٫۴۸درصد کاهش در قیمت ۶۱۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۵۳٫۳۱واحد کاهش به ۱,۸۱۱ رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *