۲۰ مهر

رشد بازار با صنایع بزرگ

خلاصه بازار
شاخص کل بورس، امروز شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ با افزایش ۹۰۱۰ واحدی به سطح ۳۲۲۰۵۹ واحد رسید و شاهد افزایش ۲٫۸۸ درصدی بود. نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «ونیرو» و «دالبر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۱۹۱۸۱ میلیارد ریال بود.
شاخص فرا بورس نیز با افزایش ۸۵٫۳۲ واحدی به سطح ۴۱۵۴ واحد رسید. نمادهای «کگهر»، «مارون» و «میدکو» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «بمپنا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. ارزش معاملات بالغ بر ۷۹۷۹ میلیارد ریال بود.
از ابتدای روز شاهد رشد شاخص بودیم و تا پایان بازار روند صعودی خود را ادامه داد. شاخص هم وزن شاهد رشد ۱۷۶۰ واحدی مواجه بود که ناشی از رشد اغلب سهم های بازار بخصوص سهم های گروه فلزات، فرآورده های نفتی و شیمیایی بود. در اواسط بازار با مقداری فشار فروش هیجانی همراه بودیم اما در اواخر بازار جو هیجانی فروکش کرد و نمادها شاهد افزایش قیمت بودند.
کاهش نگرانی های بازار در مورد عوامل کلان سیاسی و انتظار رشد سود سهم های بزرگ بود. فروردین و اردیبهشت امسال، شاخص چشم انداز متفاوتی را برای کل سال مشخص کرد و اغلب سهم های دارای بنیاد و کوچک و دارای اهرم بالای سودآوری همچنان پتانسیل رشد دارند. از سوی دیگر می توان ریسک های وارد بر اقتصاد کشور را در این برهه از زمان به این صورت نام برد: خروج ایران از برجام، افزایش نرخ دلار در بازار آزاد بدون امکان استفاده صادرکنندگان بورسی بصورت کامل (البته فعالان بازار سرمایه به دلیل خط مشی رییس جدید بانک مرکزی دغدغه این موضوع را ندارند اما کاهش نرخ ارز در بازار آزاد مانع رشد شاخص شد) و عدم اطمینان از فروش شرکت های پتروشیمی و فلزات. البته خبرهای دلگرم کننده از فروش فلزات و محصولات شیمیایی با مقصد هند و چین می رسد و بسیاری از شرکت ها توانسته اند که محصول خود را پیش فروش کنند اما بر اساس نشریات معتبر فروشندگان ایرانی با تخفیف ۵-۱۰ درصدی و گاهی ۱۵ درصدی موفق به فروش محصولات خود هستند. اما از سوی دیگر قیمت های جهانی با کاهش نسبت به سقف قیمتی خود در چند ماه گذشته همراه شده اند. طی یک ماه گذشته دوباره روند نزولی قیمت محصولات جهانی شروع شده است و پلیمرها، متانول، روی، مس و.. با کاهش شدید همراه بوده اند. بطوریکه محصولات پلی اتیلنی به پایین ترین سطح ۱۰ سال گذشته رسیده اند.
فلزات اساسی:
شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۳٫۹۳ درصدی به ۱۹۴۳۳۱ واحد رسید. این گروه در معاملات امروز در محدوده مثبت معامله شدند و چشم انداز بلند مدت این صنعت مطلوب است. رکود در صنایع مصرف کننده فولاد و کاهش نرخ های محصولات فولادی یکی از ریسک های پیش روی این صنعت است. فولاد با صف خرید بسته شد، فملی هم با صف خرید همراه شد و ذوب با ۱٫۷ درصد افزایش قیمت پایانی در این گروه معامله شد.

شیمیایی:
در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با افزایش ۳٫۷۶ درصدی به ۱۹۴۴۲ واحد رسید. قیمت فعلی محصولات از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و نیز شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری فروش بدلیل تحریم ها و کاهش قیمت جهانی محصولات هستیم. با وجود این ریسک های نگران کننده، انتظار افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت ها حداقل تا مشاهده قابل ملاحظه افزایش قیمت جهانی محصولات نمی رود. در این صنعت گروه اوره ایی از جمله کرماشا، خراسان، شیراز و شپدیس از آینده بهتری برخوردارند.
در معاملات محصولات جهانی قیمت اوره و متانول با افزایش و پلی اتیلنی ها با افزایش همراه شدند.
خودرو:
شاخص صنعت خودرو با افزایش ۱٫۵۱ درصدی به ۴۴۴۲۱ واحد رسید. ترس از هزینه های دلاری و جلوگیری دولت از افزایش نرخ مطلوب در این صنعت مانع از افزایش قیمت سهام شرکت ها شده بود اما طی ماه های گذشته این صنعت با اقبال بازار همراه بود. البته بنظر نمی رسد که شرکت های تاثیرگذار این صنعت در آینده نزدیک قدرت سود سازی داشته باشند. سهم های کوچک تر این گروه دارای آینده بهتری نسبت به سهم های بزرگتر هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *