۳۰ تیر

«داسوه» ۲۰۶۰ ریال سود تقسیم کرد

به گزارش پاسارگادتحلیل، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی اسوه برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹اسفندماه۹۴ در تاریخ ۳۰خرداد ۹۵ در محل شرکت برگزار شد. در ابتدای این جلسه دارابی، مدیرعامل گزارش هیات مدیره را ارایه کرد.

مدیرعامل شرکت داروسازی اسوه درباره دارایی‌های شرکت گفت: میانگین تعداد کارکنان ۴۱۰ نفر، تعداد پروانه‌های دارویی در حال تولید ۸۳ پروانه است. همچنین تعداد مشتریان ۲۷شرکت پخش، کارخانه در زمینی به وسعت ۱۸هزار متر مربع قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین شرکت ۴٫۱درصد از سهام شرکت داروسازی دانا، ۱۹٫۷۵درصد از سهام پخش رازی و ۱۷درصد از فرآیند شیمی حکیم را در اختیار دارد.

دارابی درمورد سایت‌های تولید کارخانه توضیح داد: یکی از سایت‎های کارخانه مربوط به ساخت جامدات است که شامل خطوط تولید انواع قرص و کپسول می‎شود. سایت‎های دیگر نیز شامل ساخت مایعات که خطوط تولید انواع آمپول و سرنگ‌های از پیش‏پر شده، سایت ویژه که تولید فرآورده‌های پرخطر و سایت جدید که تولید فرآورده‌های‏های تک را دارند.

وی با تشریح فضای کسب و کار فعلی کارخانه تصریح کرد: نرخ تورم یکی از مسایل پیش روست که نرخ بالای تورم موجب افزایش قیمت نهاده‌های تولید و رشد هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای شده است. علاوه بر این کمبود نقدینگی نیز فضای فعلی را با معضل مواجه ساخته چراکه عدم پرداخت به موقع مطالبات از سوی مراکز درمانی دولتی، بالا رفتن قیمت نهاده‌های تولید، افزایش نرخ حامل‌های انرژی، نیاز به نقدینگی را افزایش داده و موجب استقراض بیشتر از بانک‌ها و تحمیل هزینه‌های مالی بیشتر شده است.

وی افزود: بوروکراسی و طولانی بودن دوره اخذ پروانه برای فرآورده‌های جدید، موانع و محدودیت‌ها در انتقال دانش فنی فرآورده‌های دارویی‏های تک، ناآشنایی بخشی از جامعه پزشکی با وضعیت صنعت تولید دارو در داخل کشور و کیفیت آن و افزایش تعداد رقبا و رفتار غیر حرفه‌ای آن‌ها از طریق اعطای انواع پروموشن و تخفیفات در بازار که موجب کاهش منافع تولید کنندگان دارو شده است.

دارابی ادامه داد: عدم آمادگی زیرساخت‌ها برای صادرات، افزایش نرخ  و کارمزد تسهیلات بانکی، نرخ ارز، ریسک‌های تجاری ناشی از نوآوری تکنولوژیکی وواردات دارو با تعرفه پایین که همواه یکی از مواردی است که فضای کسب و کار و تولید را با مشکل مواجه می‌کند.

وی در تشریح نقاط قوت در صنعت داروسازی ایران اظهار داشت: بازار بزرگ دارویی در منطقه، جمعیت زیاد و رو به رشد، محدودیت واردات، استراتژی دولت برای خودکفایی در صنعت دارویی، قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی (FIPPA) از برخی سرمایه‌گذاران خارجی حمایت کرده و باعث می‌شود شرایط خوبی برای بازگشت سود یه مشور ایجاد شود و وجود زیر ساخت‌های مناسب از نقاط قوت این صنعت است.

مدیرعامل «داسوه» درباره نقاط ضعف اعلام کرد: اکثر تولیدات داخلی داروهای پایه و ارزان قیمت هستند و بازار به واردات داروهای Hi-Tech نیاز دارد. حدود نیمی از مواد اولیه وارداتی است. کنترل شدیی قیمت توسط دولت، وابستگی به بازارهای بین‌المللی در زمینه تولید داروهای کلیدی و سرمایه‌گذاری کم در زمینه تحقیق و توسعه نسبت به دنیا از نقاط صعف این صنهت محسوب می‎شود.

وی از افزایش نیاز منطقه به داروهای ژنریک به‎عنوان یک فرصت یاد کرد و ادامه داد: بهبود حمایت معنوی و شرایط قانونی برای جذب سرمایه‌گذاری در داخل کشور، بازار بزرگ داخلی، استفاده از کشورهای همسایه به عنوان بازارهای جدید، برداشتن تحریم‌ها و شرایط بین‌المللی بهتر، رقابتی بودن قیمت داروهای داخلی برای صادرات به دلیل وجود مشوق‌های صادراتی و مالیات کم بر داروهای خارجی که در داخل تولید نشده‌اند، از فرصت‎های فعلی این صنعت به‎شمار می‎آید.

دارابی وابسته بودن به واردات مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز را تهدیدی برای این صنعت دانست و افزود: امکان ورود شرکت‌های بین‌المللی به بازار دارویی و انجام دامپینگ و شیوه‌های بازاریابی غیر معمول، وجود بازار سیاه در ایران، عملکرد ضعیف اقتصادی پرداخت دولت را محدود می‌کند و عدم قطعیت در تغییر قوانین و مقررات از سایر تهدیدهای این صنعت هستند.

۱۳پروژه تولیدی در دست اقدام «داسوه»

وی در تشریح اقدامات انجام شده در واحد تحقیقات «داسوه»  طی سال ۹۴ گفت: «داسوه» در حال حاضر ۱۳پروژه در دست انجام دارد و تاکنون ۵پروانه‌ ساخت اخذ شده است. همچنین فرم‌های اولیه جهت دریافت ۹پروانه دیگر ارسال شده و محصولات scale up بچ ۰۰۱ در دست بررسی است. پرونده‌های ارسال شده به فرم CTD  و محصولات مورد بهینه‏سازی فرمولاسیون ۱۰ نیز از سایر اقدامات شرکت است.

محصولات در دست تحقیق در واحد تحقیق تحقیقات عبارتند از:

Capture013

آماده‎سازی فرآورده‌های صادراتی در سال جاری

دارابی یادآور شد که در بخش بازاریابی اقدامات بسیاری انجام شده و ادامه داد: تهیه Market Plan فرآورده‌های دارویی، آماده‎سازی بخشی از CTD های فرآورده‌های صادراتی، انجام مطالعات بالینی به منظور مقایسه میزان اثر و ایمنی داروهای خاص توسط پزشکان متخصص به منظور مقایسه با برندهای اصلی داروها جهت پیشبرد و اخذ سهم بیشتر بازار و ایجاد شبکه پرستاری در مراکز درمانی به منظور پایش، مانیتورینگ علایم حیاتی، اثر بخشی و عوارض جانبی دارو از جمله این اقدام‏ها به‎شمار می‎آیند.

پیشرفت ۹۳درصدی پروژه احداث ساختمان۵

وی درمورد اجرای پروژه احداث ساختمان ۵ طبقه توضیح داد: در حال حاضر اجرای اصلاحات مورد نظر وزارت بهداشت و درمان در مورد دستگاه‌ها و تجهیزات تولیدی مانند دستگاه پرس قرص، میکسر و هواسازها و اجرای اموران و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی بر روی زیر ساخت‌ها در حال پی‌گیری است.

مدیرعامل این شرکت ادامه داد: اجرای این پروژه از سه ماهه چهارم سال ۱۳۸۸ عملیاتی شد که به علت افزایش مخارج طرح و توسعه در دست اجرا طرح توجیهی مذکور در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مورد بازنگری قرار گرفت و در سال ۱۳۹۴ نیز نقشه و کلاس پروژه ( ازD  به C) تغییر یافت. با توجه به درصد پیشرفت پروژه (۹۳درصد) پیش‎بینی می‌شود که کلیه عملیات اجرایی آن تا پایان شهریور ۱۳۹۵ به اتمام رسیده و در سه ماهه چهارم سال جاری بخشی از این پروژه که مربوط به سرنگ‌های از پیش‎پر شده است آماده بهره‌برداری می‌شود. 

دارابی درمورد اقدامات انجام شده در بخش بازرگانی تصریح کرد: در حال حاضر در بخش بازرگانی مواد از منابع خارجی به مبلغ ۱۴۵میلیارد ریال خرید شده و همچنین مواد از منابع داخلی نیز به مبلغ ۴۲۲ میلیارد ریال خریداری شده است.

رشد ۲۱درصدی فروش «داسوه»

وی در تشریح عملکرد مالی شرکت گفت: فروش شرکت در مقایسه عملکرد سال ۹۴ با سال قبل، ۲۱درصد رشد، بهای تمام شده ۱۸درصد رشد، سود ناخالص ۲۵درصد رشد، سود عملیاتی ۲۸درصد رشد و سود خالص ۲۱درصد رشد داشته است. این در حالی است که حدود ۵۶درصد از فروش ریالی مربوط به فروش قرص، ۸درصد آمپول، ۱۵درصد سرنگ، ۰٫۳۴درصد ویال و ۲٫۳۲درصد کپسول است.

کوتاه شدن دوره وصول مطالبات در سال۹۴

دارابی یادآور شد که دوره وصول مطالبات شرکت در سال ۹۴ به ۲۶۵روز افزایش پیدا کرده، در حالیکه در سال ۹۳ این نسبت ۱۹۹روز بوده است.

مدیرعامل این شرکت درباره بازار دارویی ایران در سال ۲۰۱۵ توضیح داد: در بازار دارویی محصولات داخلی شرکت طی سال ۲۰۱۵ به مبلغ ۶۸میلیارد و ۳۵میلیارد ریال معادل ۲میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار بوده است و در بازار دارویی واردات نیز در سال ۲۰۱۵ مبلغ  ۳۵هزار و ۱۷۹میلیارد ریال، معادل یک میلیارد و ۱۶۸میلیون دلار رقم خورده است.

در ادامه این جلسه برخی از سهامداران به طرح سوالات خود پرداختند. یکی از سوالات در مورد پروژه شرکت و پیش‎بینی ظرفیت سرنگ آن بود که دارابی پیش‏بینی ظرفیت سرنگ را ۱۴میلیون اعلام کرد. البته شرکت برای تولید دارو باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرد که زمان آن مشخص نیست.

یک سهامدار حاضر از سهامداران عمده در مورد فروش ۲هزار و ۱۲۰میلیارد ریالی در عین افزایش رقم دریافتنی‌های تجاری به رقم ۲هزار و ۱۰۰میلیارد ریال اعتراض داشت و اعلام کرد به نظر می‎رسد تمام فروش شرکت در حساب‌های دریافتنی می‌رود و بهتر است نرخ فروش محصولات را کاهش داد و فروش نسیه را هم کمتر کرد، ولی رییس مجمع توضیح داد: دارو مانند سایر محصولات نیست و شرکت حق مانور زیادی روی محصولات به جهت ارایه در بازار و یا عدم ارایه ندارد. به طور مثال ما با پخش رازی صحبت کرده و از آن‌ها خواستیم که اگر بیمارستانی پول نمی‌دهد دارو به آن‌ها ندهید، ولی در عمل این کار شدنی نیست. همچنین امیدوار هستیم دولت هم بدهی خود به مراکز پخش را که به رقم ۲۷هزارمیلیارد ریال رسیده زودتر پرداخت کند.

در ادامه حسابرس و بازرس قانونی شرکت گزارش حسابرسی سال ۹۴ شرکت داروسازی اسوه را ارایه کرد. بند۷ این گزارش مربوط به افزایش ۵۷درصدی حساب‌ها و اسناد دریافتنی شرکت و افزایش دوره وصول مطالبات است. همچنین تخفیفات فروش در حالی ۱۱۴درصد افزایش داشته که فروش شرکت تنها ۲۱درصد رشد داشته است. همچنین عدم دریافت مبلغ ۹۰٫۶میلیارد ریال سود سهام دریافتنی سنوات قبل که سبب افزایش هزینه مالی شرکت شده است. دارابی توضیح داد: در سال مورد گزارش رقبا برای گرفتن سهم بیشتر بازار رقابت شدیدی انجام دادند. از طرفی نوع داروهای این شرکت داروهایی است که باید حتما توسط پزشک تجویز شود و سپس بیمار به مراکز درمانی رفته و در آنجا توسط پرستارهای خودمان مانیتورینگ شود و این کار هزینه دارد. همچنین چون مراکز مورد نظر دولتی هستند دوره وصول مطالبات طولانی شده است. سود سهام دریافتنی سنواتی نیز مربوط به پخش رازی است.

در پایان این جلسه سازمان حسابرسی به عنوان بازرس شرکت، صورت‎های مالی سال مالی منتهی به ۲۹اسفند۹۴ و سود نقدی معادل ۲هزار و ۶۰ریال تصویب شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *