۲۴ فروردین

ثبت رکورد جدید برای بازار سرمایه!

خلاصه بازار

شاخص کل بورس، امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ با افزایش ۱۲۲۴ واحدی به سطح ۱۹۵۲۰۲ واحد رسید و شاهد افزایش ۰٫۶۳ درصدی بود. نمادهای «کچاد»، «پارسان» و «رمپنا» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «فملی» و «پارس» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۱۰۷۵۳ میلیارد ریال بود.

شاخص فرا بورس امروز با افزایش ۲٫۸۶ واحدی به سطح ۲۴۷۳ واحد رسید و افزایش ۰٫۱ درصدی را شاهد بود. نمادهای «کگهر»، «هرمز» و «زاگرس» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «مارون» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. ارزش معاملات بالغ بر ۵۷۶۶ میلیارد ریال بود.

در ابتدای روز شاهد افزایش شاخص بودیم که ناشی از خوش بینی سهامداران به آینده بازار بود اما به دلیل نزدیک شدن شاخص به سقف تاریخی، فعالان بازار سرمایه با احتیاط به معامله پرداختند و شاخص به زیر سقف قبلی خود بازگشت. به نظر مهم ­ترین دلیل عدم صعود بیشتر بازار به دلیل کاهش ۱۰۰۰۰ ریالی قیمت ارز طی معاملات چند روز گذشته و بازگشت به کانال ۱۳۰۰۰۰ ریالی بوده است. در مورد شرایط کلان کشوری، بازار ریسک های آتی را با بدبینی نگریسته بود که با گذشت زمان مقداری از این بدبینی کاسته شد و شاخص توانست به سطح ۱۹۵ هزار افزایش یابد. می توان ریسک های وارد بر اقتصاد کشور را در این برهه از زمان به این صورت نام برد: افزایش نرخ دلار در بازار آزاد بدون امکان استفاده صادرکنندگان بورسی بصورت کامل (البته فعالان بازار سرمایه به دلیل خط مشی رییس جدید بانک مرکزی دغدغه این موضوع را ندارند اما کاهش نرخ ارز در بازار آزاد مانع رشد شاخص شد) و عدم اطمینان از فروش شرکت های پتروشیمی و فلزات اساسی بعد از اعمال تحریم ها و تشدید اثرات حاصل از تحریم ها بدلیل تصویب نشدن FATF. طی ۴ ماه آتی. البته خبرهای دلگرم کننده از فروش فلزات و محصولات شیمیایی با مقصد هند و چین می رسد و بسیاری از شرکت ها توانسته اند که محصول خود را پیش فروش کنند اما بر اساس نشریات معتبر فروشندگان ایرانی با تخفیف ۵-۱۰ درصدی و گاهی ۱۵ درصدی موفق به فروش محصولات خود هستند. اما از سوی دیگر قیمت های جهانی با کاهش نسبت به سقف قیمتی خود در چند ماه گذشته همراه بوده اند.

فلزات اساسی:

شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش ۹٫۶۸ واحدی به ۱۴۲۳۹۲ واحد رسید. این گروه در معاملات امروز در محدوده منفی معامله شدند که البته چشم انداز این صنعت مطلوب است. در گروه مس، فملی با ۱٫۱۲درصد کاهش قیمت پایانی همراه بود. در گروه فولادی فولاد با افزایش۰٫۱۵درصدی قیمت پایانی و فخوز با ۰٫۶۴درصد افزایش قیمت پایانی همراه شد.

 

شیمیایی:

در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با افزایش ۷۴ واحدی به ۱۲۰۱۵ واحد رسید. قیمت فعلی محصولات از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و نیز شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری قروش بدلیل تحریم ها و کاهش قیمت جهانی محصولات هستیم. با وجود این ریسک های نگران کننده انتظار افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت ها حداقل تا مشاهده قابل ملاحظه افزایش قیمت جهانی محصولات نمی رود. در معاملات امروز قیمت پایانی زاگرس با ۰٫۹ درصد مثبت همراه بود، شفن با ۰٫۱۹ درصد مثبت و شخارک با ۰٫۶ درصد مثبت معامله شدند. در گروه اوره ای قیمت پایانی شپدیس با ۱٫۳۷ درصد منفی، کرماشا با ۲ درصد مثبت و شیراز با ۳٫۱۳ درصد افزایش قیمت پایانی همراه بودند. در گروه الفین قیمت پایانی جم با ۰٫۷۲ درصد کاهش، شاراک با ۰٫۰۸ درصد افزایش قیمت همراه بودند.

خودرو:

شاخص صنعت خودرو با کاهش ۱ درصدی به ۲۲۵۵۷ واحد رسید. ترس از هزینه های دلاری و جلوگیری دولت از افزایش نرخ مطلوب در این صنعت مانع از افزایش قیمت سهام شرکت ها شده بود اما طی هفته های گذشته با اقبال بازار همراه بوده است. با افزایش نگرانی­ها پیرامون قیمت مواد اولیه، نرخ تخصیصی به واردات قطعات، خروج سرمایه­گذاران خارجی، اعمال مجدد تحریم ها، قیمت بالای محصولات در بازار آزاد و قیمت پایین فروش محصولات توسط کارخانه انتظار بر افزایش ریسک های صنعت خواهد بود. در خبرهای جدید اعلام شده است که دولت با افزایش نرخ قطعه سازان و خودرو سازان موافقت کرده است که می تواند دریچه ایی برای رفع قسمتی از مشکلات این صنعت باشد. البته با توجه به واردات قطعه های مهم اغلب خودروهای داخلی امکان متوقف شدن قسمتی از تولید بدلیل تحریم ها وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *