۲۷ فروردین

توقف روند صعودی بازار

 

 

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری افزایش۸۵ واحدی به ارتفاع ۲۰۱۸۹۱واحد و ارزش معاملات به ۲۴۷۴۷ میلیارد ریال رسید. در حالی که شاخص هم وزن ۲۴۵واحد منفی بود. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نماد “کگل” و”وامید” بیشترین تاثیر منفی را نماد های “شپنا”، “فملی” داشتند . بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس را نمادهای “ارفع” و “سمگا” و بیش ترین تاثیر منفی را نماد های “مارون” و “ذوب” داشتند.

نرخ دلار در صرافی ملی ۱۳٫۶۰۰ اعلام شد و سکه امامی ۴٫۸۳۰٫۰۰۰  قیمت خورد.

در بازار های جهانی امروز بهای طلا برای چهارمین روز متوالی به دنبال چشم‌اندازهای مثبت نسبت به توافق تجاری پکن- واشنگتن کاهش یافت. امروز قیمت هر اونس طلا ۱۲۸۴ دلار، نفت برنت ۷۰٫۸۸دلار، اوره و متانول به ترتیب  ۲۵۵ و ۲۹۸دلار و شمش فولادCIS ، ۴۴۰دلار  قیمت خوردند. همچنین نرخ برابری یورو/دلار به ۱٫۱۳۱۳رسید.

 

امروز در اخبار داشتیم که به نقل از اویل پرایس، آنتون سیلوانف وزیر دارایی روسیه گفت: اوپک و روسیه با آمریکا به دلیل سهم روسیه در بازار نفت می‌جنگند حتی اگر عاقبت آن بیرون رفتن از توافق اوپک و کاهش قیمت‌ نفت باشد.

وی افزود: اوپک و روسیه ، اقدام به کاهش تولید نفت کردند ولی آمریکا همچنان تولید را بیشتر کرده و سهم بازار نفت را افزایش داده است. سهم بازار قبلا متعلق به اعضای اوپک و سایر امضاکنندگان غیراوپک قرارداد بود.

سیلوانوف گفت: اگر قرارداد کاهش تولید کنار گذاشته شود، قیمت نفت کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاری‌های جدید کم می‌شوند و تولید آمریکا نیز سیر نزولی خواهد داشت.چون هزینه تولید برای نفت شیل گران‌تر از تولید متعارف است. با این همه روسیه برای تغییر قیمت انرژی آماده است و هر شکستی در قرارداد کاهش تولید، می‌تواند قیمت نفت را تا ۴۰ دلار کاهش دهد .

 

گروه فرآورده های شیمیایی:

نمادهای این گروه عمدتا منفی بودند. نماد زاگرس با افت حدود ۲٫۴درصدی به۶۱۵۵۳ریال رسید. نماد شیران نیز با کاهش ۳درصدی به ۶۱۹۹ریال رسید.

 

گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی:

در اخبار مربوطه داشتیم که منصور یزدی زاده در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، با حضور درهجدمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست،درباره علت اقبال بازارسهام به صنعت فولاد خصوصا ذوب آهن گفت: صنعت فولاد ایران خوشبختانه توانسته به نحو مطلوب در بازارهای بین المللی بدرخشد و بطور مستقل بدون دریافت سوبسیدی فعالیت کند که این ویژگی متفاوت فولاد با سایر صنایع محسوب می شود.

وی درخصوص دومین ویژگی این صنعت افزود: حجم صادرات فولاد رشد خوبی دارد. در شرایطی که ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده، شرکت های بورسی صادرات محور می توانند درآمد خوبی از این طریق کسب کنند.همپنین صنعت فولاد استراتژیک بوده و کشورهای بزرگ با وجود اینکه وارد “های تک ها” و صنایع پیچیده شدند ، فولاد را رها نکرده اند.این ویژگی ها سبب شده همیشه بازار سرمایه به این صنعت اقبال داشته باشد.البته اگر قیمت های جهانی کاهش پیدا کند،نوسان گیران ورود می کنند اما از نظر استخوان بندی این بازار همیشه نقش بسیار مهمی داشته است.

 

سهم های این گروه عمدتا منفی بودند. در نماد “فملی” نیز ،۴۳میلیون سهم  در محدوده ۴٫۱۵درصد منفی در قیمت ۳۹۹۷ریال معامله شد.”فولاد” نیز ۷۶میلیون سهم در محدوده صفر معامله شد و به ۳۹۶۵ ریال رسید.

گروه خودرویی:.

طبق اعلام انجمن خودروسازان ایران تولید انواع خودرو در اسفند ماه سال گذشته (۱۳۹۷) به ۸۲ هزار و ۲۲۲ دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال پیش از آن (۱۳۹۶) که ۱۳۱ هزار و ۶۵۶ دستگاه بوده، ۳۷.۵ درصد کاهش داشته است.

طبق آمار در این مدت تولید انواع ون و اتوبوس با کاهش بیش از ۹۰ درصدی، بیشترین کاهش تولید را در اسفند ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ تجربه کرده است.

بیشتر نماد های این گروه همانند بازار قرمز پوش بودند.نماد”خودرو” ۶۱میلیون سهم با افت ۴ درصدی معامله شد و به ۳۷۱۰ ریال رسید. “خساپا” به ۹۷ میلیون سهم در محدوده ۳٫۵درصدی منفی با قیمت ۱۱۸۷ریال معامله شد.

گروه بانکی:

سرپرست عملیات بازار شرکت بورس تهران از عدم تایید بخشی از معاملات دیروز سهام بانک تجارت به دلیل اشتباه معامله گر یکی از شرکت های کارگزاری خبر داد. مهدی پارچینی درباره معاملات دیروز بانک تجارت که بعد از بازگشایی نماد و تمدید سفارش گیری تا ساعت ۱۲:۳۰ با داد و ستد بیش از ۱۸۸ میلیارد تومانی ۴٫۱ میلیارد سهم در قیمت ۴۵ تومانی هر سهم همراه شد به بورس پرس گفت: به دلیل اشتباه معامله گر یکی از شرکت های کارگزاری ، تعدادی از سهام تایید نشد. این سهم در ابتدای بازار تا نزدیکی صف خرید پیش رفت ولی در پایان بازار با عرضه های فراوان در محدوده ۱٫۳۲درصدی معامله شد و به قیمت ۴۶۰ریال رسید. نماد “وپاسار”۱۵۷میلیون سهم در محدوده ۲درصد منفی  معامله شد و  به قیمت ۱۴۱۷ریال رسید.”وبملت” نیز با کاهش حدودا ۴درصدی در قیمت ۳۰۰۰ریال معامله شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *