۲۶ فروردین

توزیع سود ۵۰ریالی هرسهم «غمارگ» در مجمع

 

 

به گزارش پاسارگاد تحلیل، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مارگارین برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۷ با حضور ۸۵ درصد سهامداران برگزار شد. باقری رئیس مجمع و نیکخواه مدیر عامل در ترکیب هیات رئیسه حضور داشتند. نکات مهم مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

 • شرکت در سال مالی ۹۷ دو بار افزایش نرخ محصول به میزان ۹ و ۱۷ درصد دریافت نموده است.
 • از برنامه‌های شرکت در حوزه صنعت می‌توان به افزایش فروش تا میزان ۷۰ هزار تن در سال، افزایش تعداد مشتریان، در حوزه صنف تغییر استراتژی فروش محصولات حلب ۱۶ کیلویی به شورتنینگ‌ها تا مرز ۳۰ درصد و در حوزه خانوار اصلاح مکانیزم توزیع از عمده فروشی به خرده فروشی اشاره کرد.
 • اقدامات اساسی شرکت در تامین مواد و قطعات عبارتند از تامین ورق حلب مورد نیاز کارخانه برای مدت یک سال (در مجموع ۱۱,۳۰۰ تن ورق حلب خریداری شده در حالی که در سال گذشته ۳,۰۰۰ تن خریداری شده بود) و برنامه ریزی تامین PET از بورس کالا و واردات به منظور تامین نیاز و کاهش قیمت تمام شده تا ۲۰ درصد. همچنین شرکت بیش از نیاز یک سال کارخانه و به میزان ۱۳۰ هزار تن روغن خام ثبت سفارش کرده است.
 • مشکل تامین مالی، عدم همکاری بانک‌های عامل دولتی به خصوص بانک ملی در ابلاغ LC و بروات اسنادی، سهمیه بندی روغن پالم و عدم صدور مجوز توسط وزارت بهداشت، پیچیدگی فرآیند ثبت سفارش و از دست دادن فرصت‌های مناسب خرید، عدم تخصیص ارز در زمان مناسب و زمانبر بودن تخصیص ارز علیرغم دریافت تایید وزارت جهاد، عدم امکان ارسال حواله ارزی برای مبالغ کمتر از ۱۰۰ هزار یورو، افزایش قیمت روغن خام داخلی از ۳۲,۵۰۰ ریال به حدود ۴۰,۰۰۰ ریال در دی ماه، کیفیت پایین دانه روغنی داخلی، اجبار به تعزیراتی بودن روغن سویا و ایجاد بازار سیاه برای آن و نداشتن حساب ارزی به دلیل تحریم‌ها از جمله مشکلات و موانع شرکت بوده است.
 • در حالی که صادرات فعلا ممنوع و متوقف است، شرکت برای حفظ بازارهای هدف از روش ترانزیت روغن مایع آفتابگردان و ورود موقت روغن خام به منظور صادرات (خرید روغن خام به نرخ بازار ثانویه و فروش آن به دلار) استفاده می‌نماید.
 • شرکت پروژه اسید استئاریک را تمام کرده است. ظرفیت این محصول ۲۰ تن در روز است که مورد مصرف این محصول در صنعت لاستیک سازی است و شرکت مارگارین تنها تولید کننده آن در ایران است.
 • شرکت در سال ۹۷ به مبلغ ۲۹۷ میلیارد ریال زیان از بابت خرید و فروش دانه‌های روغنی داشته است که شرکت اعلام کرد در سال مورد گزارش شرکت ۴۹ هزار تن دانه روغنی خریداری کرده و قسمتی از آن را به فروش رسانده است. خریدن دانه داخلی سبب کسب معافیت وارداتی می‌شود، به طوری که عوارض گمرکی ۴۰ درصدی روغن پالم به ۲۶ درصد کاهش می‌یابد. شرکت اعلام کرد هر کیلو دانه روغنی به طور متوسط حدود ۸۰۰ هزار تومان زیان دارد.
 • یکی از سهامداران در مورد کاهش تولید و فروش نسبت به دوره مشابه سال قبل سوال کرد که شرکت اعلام کرد نسبت به بودجه ار نظر تولید و فروش جلو هستیم و کاهش محسوسی نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل نداشتیم که دلیل آن نیز این است که محصولات با سود کمتر را از چرخه تولید حذف کرده و محصولات با سود بیشتر را تولید می‎کنیم. به طور مثال روغن ۱۶ کیلویی از مدار خارج شده و سبب شده از نظر مقداری فروش کمتر به نظر برسد، اما در واقع سود افزایش پیدا خواهد کرد.
 • دوره وصول مطالبات شرکت نیز در حال حاضر به طور متوسط ۲۵ روز است که کاهش یافته و بسیاری از مطالبات شرکت در سال گذشته وصول شده است.
 • یکی از سهامداران در مورد هزینه حمل روغن خام وارداتی سوال کرد که شرکت توضیح داد که حدود ۸۵ درصد مواد اولیه ما وارداتی است و شرکت به صورت CFR و در مرز ایران خریداری می‌نماید. معمولا از روسیه، اوکراین، مالزی، اندونزی، برزیل، ترکیه و … روغن خام را وارد می‎کنند.
 • در پایان مجمع صورت‌های مالی سال ۹۷ شرکت تصویب شد و از ۷۸ ریال سود محقق شده ۵۰ ریال آن تقسیم شد.  

 

 

 

 

 

نویسنده: مریم عابدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *