۲۰ خرداد

تصویب سود ۲۴۷ریالی برای هرسهم «کاما»

به گزارش پاسارگاد تحلیل مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت باما برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ با حضور ۸۰ درصد سهامداران برگزار شد. حسینی نماینده شرکت امیر ریاست مجمع را بر عهده داشت و اسلامی مدیر عامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارائه کرد. نکات مهم مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

 • شرکت در سال ۹۷ خط ۲ خود را بدون اینکه به تولید لطمه بخورد در کمتر از ۶ ماه بازسازی کرده است. شرکت اواخر سال گذشته از لیست شرکت‌های آلاینده خارج شده و حدود ۸۰ الی ۸۵ درصد آب مصرفی به چرخه تولید باز می‌گردد.
 • بند ۵ گزارش در مورد یکی از سرمایه گذاری‌های شرکت باما است به نام شرکت سرزمین جلگه‌های آسمانی که شرکت باما ۳۰ درصد سهام این شرکت را در سال ۹۶ خریداری کرده است. این شرکت در مرحله اکتشاف ماده معدنی مس است و به بهره برداری نرسیده است. در این شرکت اقدام به عملیات اکتشافی شده و شرکت برنامه ریزی کرده که ۵۰ هزار متر حفاری کند که ۲۰ هزار متر از حفاری انجام شده است. در حال حاضر در حال اکتشاف در بخش‌های کم عمق هستند و این معدن را بر اساس استانداردهای بین المللی پیش خواهند برد. چون هنوز پروانه بهره برداری صادر نشده در نتیجه ذخیره قطعی آن معلوم نیست. به نظر می‌رسد اواسط سال جاری عملیات اکتشافی به اتمام برسد و در آن صورت شرکت می‌تواند پروانه بهره برداری را گرفته و کارخانه را تاسیس نماید. شرکت اعلام کرد هزینه اکتشاف تا ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید. بخش عمده تجهیزات کارخانه نیز خریداری شده است. هزینه ساخت کارخانه نیز چند صد میلیون دلار خواهد بود.
 • شرکت در سال گذشته تعهدات ارزی خود را در سامانه نیما به طور کامل انجام داده و در بند ۱۰ اعلام شده که مطالبات ارزی شرکت نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است. شرکت ارز خود را دیرتر عرضه کرده که قیمت ارز بالاتر بوده است و بخشی از آن به همین دلیل وصول نشده است. بخش دیگر به این دلیل بوده که مشتریان خارجی به دلیل وجود تحریم‌ها با پرداخت پول با مشکل مواجه هستند.
 • شرکت ذوب و روی اصفهان که زیر مجموعه شرکت باما است در بورس پذیرش شده و در حال طی کردن مراحل مورد نظر برای ورود به بورس است.
 • در مورد معدن مهدی آباد شرکت اعلام کرد که بهره بردار این معدن قصد دارد از خاک این معدن استفاده کرده و کنستانتره تولید کند. در حال حاضر که کارخانه کنستانتره هنوز به بهره برداری نرسیده، چند بار مزایده خاک گذاشته بودند که شرکت باما اگر لازم بوده در این مزایده شرکت کرده است. اما در نهایت این معدن به باما نمی‌تواند خاک بدهد، اما می‌تواند به شرکت ذوب و روی اصفهان که شمش تولید می‌کند، کنستانتره بدهد.
 • شرکت مشکل صادرات ندارد و در حال حاضر در حال صادر کردن محصولاتش است. برای شرکت مهم است که وجه آن دریافت شود و فروش با کیفیتی انجام بدهد.
 • نرخ TC کنستانتره سرب شرکت در حال حاضر تغییر محسوسی نسبت به سال قبل آن نداشته و بسته به کیفیت کنستانتره بین ۱۳۰ الی ۱۵۰ دلار بوده است و برای کنستانتره سولفور روی از حدود ۶ ماه پیش روند افزایشی داشته و از ۱۰۰ دلار به ۳۰۰ دلار رسیده است.
 • شرکت در حال حاضر دیگر ماده معدنی در معادن روباز ندارد و بصورت زیر زمینی کار می‌کند که دسترسی به آن سخت تر است و برداشت از این معادن احتیاج به سرمایه گذاری بیشتری دارد. عیار ماده مورد استفاده نیز کم شده و از ۴٫۴۶ درصد در سال ۹۶ به ۳٫۹۷ درصد رسیده است. این در مورد همه معادن صدق می‌کند و حتی عیار معدن انگوران نیز کاهش داشته است.
 • تولید کنستانتره کربنات سرب تیپ ۲ شرکت نیاز به استخراج ماده معدنی ندارد و شرکت یک قسمتی از ماده معدنی کم عیار را در سیستم هوی مدیا تغلیظ کرده و از بخشی که بصورت نرمه است، کنستانتره می‌‎گیرد و این محصول حاشیه سود مناسبی دارد.
 • استراتژی شرکت در مورد موجودی پایان سال ۹۷ فروش است و برنامه دارد هر آن چه که تولید کرده و موجودی دارد را به فروش برسانند.
 • نرخ حمل صادراتی محصولات از اصفهان تا بندعباس هر تن ۱۱۰ هزار تومان و هزینه THC حدود ۱۷۷ دلار با دلار ۹۰,۰۰۰ ریالی است.
 • شرکت در بودجه سال ۹۸ نرخ روی و سرب LME را به ترتیب ۲,۵۰۰ و ۱,۹۰۰ دلار پیش بینی کرده است.
 • هزینه استخراج در سال قبل هر تن ۹۴ هزار تومان بوده که سال ۹۷ به ۱۰۱,۸۰۰ تومان رسیده است. این در حالیست که در سال ۹۶ حدود ۸۰ درصد ماده معدنی و در سال ۹۷ کل ماده معدنی از معادن زیر زمینی استخراج شده است.
 • در پایان ۱۰ درصد سود هر سهم شرکت معادل ۲۴۷ ریال تقسیم شد.

 


 

 

نویسنده: مریم عابدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *