۱۵ بهمن

بازار نوسانی

 

به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری با افزایش ۶۸۹ واحدی به ارتفاع ۱۵۸,۰۴۴ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۸,۷۲۱ میلیارد ریال رسید. این در حالیت که شاخص هم وزن نیز ۱۳۲ واحد مثبت بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای “فولاد”و “شبندر” و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد “ذوب” داشته است. امروز مبلغ ۱,۵۹۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی در نمادهای “کاما۲″، “لوتوس۲″، “تاپیکو۲″، “وغدیر۲″، “کاوه۲″، “ولساپا۲″، “مبین۲” و “وامید۲” بوده است.

بازارهای جهانی:

سیتی بانک آمریکا پیش بینی کرد قیمت مس طی ۳ الی ۶ ماه آینده ۱۰ درصد رشد داشته باشد و و به مرز ۶۷۰۰ دلار برسد. عوامل افزایش قیمت مس توافق تجاری احتمالی آمریکا و چین، رشد ۲ درصدی مصرف مس چین و رسیدن موجودی انبارهای مس دنیا به کمترین سطح ۱۰ ساله خواهد بود.

در ساعت آغازین معاملات امروز قیمت‌ نفت که روز جمعه حدود ۳ درصد جهش کرده بود به رشد ادامه داد. چشم‌انداز کاهش عرضه نفت در آینده و امید به توافق تجاری آمریکا و چین قیمت‌ها را تقویت کرده است. 

گروه بانکی:

با اینکه روز گذشته افزایش سرمایه ۲۲۳ درصدی “وبصادر” از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها روی کدال نشست، قیمت سهم امروز تنها ۰٫۶ درصد مثبت شد و به ۱,۲۶۰ ریال رسید. البته سهم کار خود را با صف خرید آغاز کرد. “وتجارت” نیز که اول صبح سف خرید داشت در نهایت در قیمت ۱,۶۸۵ ریال اندکی مثبت شد. این سهم نیز روز گذشته بعد از گزارش وبصادر شفاف سازی داد و اعلام کرد که تسعیر ارز در جریان است و در حال اخذ مجوز هستند. همچنین افزایش سرمایه در حال رسیدگی توسط بازرس بانک بوده و با جدیت پیش می‌رود و تا پایان سال ثبت خواهد شد. “وپست” به محدوده ۴ درصد منفی در قیمت ۱,۸۷۶ ریال رسید.

گروه خودرو:

“خودرو” امروز نوسان زیادی نداشت و در محدوده یک درصد منفی در قیمت ۲,۷۳۵ ریال به کار خود پایان داد. اما “خساپا” ۱٫۴ درصد مثبت شد و به قیمت ۱,۰۸۹ ریال رسید. “خپارس” نیز در قیمت ۷۹۱ ریال اندکی مثبت بود.

گروه فلزات اساسی:

نمادهای این گروه امروز عمدتا سبزپوش بودند. “فولاد” در محدوده ۱٫۳ درصد مثبت به قیمت ۴,۸۴۹ ریال رسید. در بورس کالا محصولات فولاد مبارکه با رشد قیمت همراه بود که همین موضوع سبب شد قیمت سهم امروز مثبت شود. “فملی” نیز در قیمت ۲,۶۸۲ ریال حدود یک درصد مثبت بود. “فاسمین” در محدوده ۴درصد مثبت به قیمت ۸,۱۵۰ ریال رسید.

گروه عرضه برق و گاز:

امروز انتشار اخباری در خصوص حل مشکل نرخ گذاری محصولات “بفجر” باعث تشکیل صف خرید در قیمت ۷,۵۴۴ ریال در این نماد شد. مدیرمالی پتروشیمی فجر اعلام کرد: جلسه ای حدود یک ماه پیش با شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد که دستاوردهای مهم و خوبی برای ما داشت. قرار شد بر اساس استعلام ها و طبق دستورالعمل محاسبات انجام شود، برای سال های ۹۵ و ۹۶ طبق این دستورالعمل سود شرکت‎ها محاسبه شود و نرخ که محاسبه شد آن را به سال ۹۷ تسری بدهند. “مبین” نیز در قیمت ۶,۹۱۸ ریال ۱٫۹ درصد مثبت شد.

گروه پتروشیمی:

“پتروشیمی خراسان” اعلام کرد که از روز شنبه مورخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ از بازار فرابورس حذف و به بازار معاملاتی شرکت بورس انتقال خواهد یافت. “زاگرس” امروز اندکی منفی بود و به قیمت ۵۰,۱۰۷ ریال رسید. “پارسان” در محدوده ۱٫۷ درصد مثبت به قیمت ۳,۳۸۸ ریال رسید. “شخارک” نیز در قیمت ۳۸,۲۸۳ ریال اندکی مثبت شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *