۱۷ بهمن

بازار در تعادل

گزارش روزانه بازار:

شاخص کل در روز چهارشنبه  با ۱۴۱ واحد افزایش به سطح ۱۵۸،۵۳۵ واحد رسید تا کمی از کاهش روزهای قبل خود ر ا جبران کرده باشد. شاخص کل هم وزن نیز با افزایش ۱۶۹ واحدی همراه شد و در آستانه ۳۰ هزار واحدی قرار گرفت.

این روزها بی رمقی در بازار سرمایه موج می زند به طوری که نه خریداران حاضر به خرید سهام پر پتانسیل هستند و نه فروشندگان حاضر به فروش سهام خود به هر قیمتی هستند؛ در واقع به خاطر وجود ریسک های متنوع سیستماتیک فعلا بازار حالت انتظار به خود گرفته و در تعادل به سر می برد که البته خیلی غیر منطقی نیست! چون سهام، اوراق بهادار ریسک دار به شمار می رود و در حالتی که ریسک های بازار بالا باشد طبیعتا سرمایه گذاران روی خوش به بازار سهام نشان نمی دهند و در این شرایط است که شاهد هستیم حرکت و روند خاصی در بازار شکل نمی گیرد.

گروه پتروشیمی:

در این گروه پتروشیمی آبادان در پی جواب منفی ماه گذشته سازمان بورس به پیشنهاد افزایش سرمایه ۵۵۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ( از ۶٫۳ به ۴۱۲٫۴ میلیارد تومان) این شرکت بار دیگر برنامه افزایش سرمایه را در پیش گرفت .زیرمجموعه تاپیکو، اعلام کرده طبق مصوبه دیروز هیات مدیره، در نظر دارد اقدام به افزایش ۴۵۹ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و از ۶٫۳ به ۳۵۲ میلیارد تومان کند تا قادر به اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت باشد. شپترو با این خبر در روز چهارشنبه، مورد استقال بازار قرار گرفت و صف خرید شد. در  همین راستا پتروشیمی غدیر که محصول مشابه پتروشیمی آبادان ((PVC را تولید میکند نیز مورد توجه قرار گرفت.

پتروشیمی مارون که دومین سهم گران بازار سهام به شمار میرود مجوز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از سود انباشته را گرفت.”مارون” می تواند سرمایه فعلی را از۴۰۰ به ۸۰۰ میلیارد تومان برساند و قادر به اصلاح ساختار مالی شود.

گروه خودرویی:

این گروه که در چند وقت اخیر نوسانات رفت و برگشتی زیادی را به همراه شایعات و خبرسازی های مختلف تجربه کرده است، در نیمه دوم بازار امروز با برگشت قیمتی خوبی همراه شد تا امیدواری ها برای حرکت صعودی جدید در هفاه بعد پررنگ تر شود. در این گروه به نظر میرسد ایران خودرو نقش لیدری را ایفا میکند گه در جریان معاملات امروز توانست از مرز قیمت های ۲۸۰ تومان عبور کند و خود را بار دیگر برای مصاف با مقاومت سر سخت ۳۰۰ تومان آماده کند که اگر موفق به عبور شود میتواند تا محدوده ۳۲۰-۳۳۰ تومنی پیشروی کند. البته امید اصلی سهامداران ایران خودرو این روزها اجرایی شدن افزایش سرمایه سنگین از محل تجدید ارزیابی دارائی هاست که باید منتظر اطلاعیه های رسمی از سوی شرکت ماند.

گروه حمل و نقل:

نماد حخزر در دقایق پایانی بازار با اقبال بازار همراه شد و به صف خرید پیوست. در نماد حآسا که این روزها با حجم معاملات بالا مورد توجه بازار است شاهد معاملات در دامنه منفی ۳ درصد بودیم. در مابقی نمادهای این گروه شاهد تعادل قیمتی بودیم.

گروه غذایی:

در این گروه، نماد غویتا که در دو ماه گذشته بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است، شاهد منتشر شدن گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی شده بودیم که با سرمایه جدید، ۱۱۲۰ ریال  را در تلفیقی سود ساخت. در این گروه همچنین نماد بهپاک پیشنهاد افزایش سرمایه ۵۶ درصدی را از محل سود انباشته را منتشر کرد.

تک سهم ها:

در نماد وپترو شاهد ادامه حرکت صعودی سهم بودیم به طوری که سهم با صف خرید سنگین بدون عرضه به ۲۱۸ تومان رسید. از علل مهم این حرکت صعودی میتوان به افزایش قابل توجهNAV  این شرکت سرمایه گذاری در روزهای گذشته اشاره کرد که ناشی از افزایش قیمت سهام شکربن، رتکو و پلوله در بازار سهام بود. وپترو در هفته بعد با مقاومت های مهمی دست و پنجه نرم خواهد کرد به طوری که اگر موفق به عبور از قیمت ۲۳۲ تومان شود، مسیر صعودی سهم تا قیمت های ۲۵۰ و ۲۷۰ تومان هموار تر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *