۱۳ بهمن

بازار بی توجه به نفت و محصولات جهانی

خلاصه بازار

شاخص کل بورس، امروز شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ با کاهش ۴۳۹ واحدی به سطح ۱۵۹۸۵۵ واحد رسید و شاهد کاهش ۰٫۲۷ درصدی بود. نمادهای «وبصادر»، «فولاد» و «رمپنا» بیشترین تاثیر منفی و نمادهای «فخوز» و «رانفور» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات بالغ بر ۴۰۴۳ میلیارد ریال بود.

اما شاخص فرا بورس امروز با رشد ۸٫۴۷ واحدی به سطح ۱۹۴۰ واحد رسید و افزایش ۰٫۴ درصدی را شاهد بود. نمادهای «مارون»، «کگهر» و «زاگرس» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «ذوب» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. ارزش معاملات بالغ بر ۴۱۷۵ میلیارد ریال بود.

امروز نیز شاهد بازاری منفی بودیم که می توان آن را مجددا ناشی از کاهش قیمت ارز در بازار ارز و عدم چشم انداز مناسب در مورد قیمت نفت و کامودیتی ها و محصولات پتروشیمی دانست. بازار ریسک های آتی را با بدبینی نگریسته و کاهش خود را ادامه داد. می توان ریسک های وارد بر اقتصاد کشور را در این برهه از زمان به این صورت نام برد: کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و عدم اطمینان از فروش شرکت های پتروشیمی و فلزات اساسی بعد از اعمال تحریم ها. طی هفته های اخیر خبرهای دلگرم کننده از فروش فلزات و محصولات شیمیایی با مقصد هند و چین می رسد و بسیاری از شرکت ها توانسته اند که محصول چند ماه خود را پیش فروش کنند اما بر اساس نشریات معتبر فروشندگان ایرانی با تخفیف ۵-۱۰ درصدی و گاهی ۱۵ درصدی موفق به فروش محصولات خود هستند. اما از سوی دیگر قیمت جهانی محصولات با کاهش شدید همراه بوده اند که می تواند به ادامه سیر نزولی سهم های شاخص ساز بازار منجر شود. کاهش ۱۰-۵ درصدی سهم های فعال در فلزات اساسی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی طی هفته آتی دور از انتظار نیست اگرچه قیمت های جهانی محصولات مخصوصا نفت، شیمیایی، معدنی و فولاد با افزایش همراه بودند و راه خود را از قیمت های جهانی تا حدودی جدا کرده اند و واکنش خاصی نشان نمی دهند.

بازار جهانی:

شیمیایی:

photo_۲۰۱۹-۰۲-۰۲_۰۸-۵۹-۱۶

اوره طی معاملات هفته قبل ۲۶۶ دلار معامله شد که نسبت به هفته قبل از آن با کاهش ۵ دلاری همراه بود میانگین ۹ ماهه اول سال گذشته ۲۲۰ دلار بوده است اما این رقم برای امسال برابر ۲۷۸ دلار بوده است که ۵۸ دلار بالاتر از رقم سال گذشته است. طی هفته های گذشته بدلیل کاهش تقاضا و کاهش قیمت محصولات کشاورزی با کاهش همراه بود اما در حالت کلی تا پایان سال انتظار بر تثبیت رو به کاهش قیمت است. متانول با افزایش ۱۷ دلاری با قیمت ۲۹۳ دلار معامله شد که میانگین ۹ ماهه اول امسال نسبت به سال قبل با افزایش ۱۴ درصدی همراه است. میانگین ۹ ماهه سال گذشته ۳۲۴ دلار بوده است اما این رقم برای امسال برابر ۳۷۰ دلار بوده است که ۴۶ دلار بالاتر از رقم سال گذشته است البته قیمت فعلی متانول از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و درصورت عدم افزایش قیمت سهم های متانولی با خطر کاهش قیمت شدید مواجه خواهند شد چراکه در قیمت متانول فعلی شرکت ها توان سود سازی بالا را نخواهند داشت. اغلب محصولات شیمیایی در بازارهای جهانی شاهد کاهش قیمت دلاری نسبت به ۶ ماه قبل بوده اند که یکی از مهم ترین دلایل اثرگذار بر کاهش قیمت این محصولات، کاهش دید مثبت نسبت به رشد اقتصاد جهانی بوده است.

 

وضعیت صنایع مختلف بازار از ابتدای سال:

Capture02

 

از ابتدای سال ۱۳۹۷ افزایش قیمت دلار و قیمت جهانی محصولات و متعاقبا رشد سودآوری و انتظار افزایش سودآوری شرکت ها منجر به رشد قیمت سهام شرکت ها شد اما با شروع کاهش قیمت دلار و  قیمت جهانی محصولات شاهد کاهش قیمت سهام شرکت ها و شاخص صنعت ها بودیم. با توجه به درصد تغییر شاخص در گروه های منتخب مشخص می شود که شاخص صنعت فرآورده های نفتی با رشد ۹۲ درصدی بیشترین رشد را در میان صنایع منتخب داشته است که بدلیل رشد همزمان دلار و قیمت محصولات جهانی بوده است البته طی هفته های اخیر بدلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی این صنعت با کاهش قیمت شدید همراه شد. صنایع کاشی و سرامیک، قند و شکر و فلزات اساسی نیز در رده های بعدی افزایش شاخص با رشد به ترتیب ۸۷، ۸۱ و ۷۷ درصدی قرار دارند. با توجه به افزایش ریسک های کلان و کاهش قیمت های جهانی طی هفته های گذشته بنظر می رسد انتظار جهت شناسایی سهم های ارزنده بهترین استراتژی خواهد بود. البته لازم بذکر است که صنعت های داخلی که افزایش نرخ محصولات را طی ماه های گذشته اعمال کرده اند و تاثیر آن بدرستی دیده نشده است بنظر ارزنده می آیند.

 

وضعیت صنایع مختلف بازار امروز:

Capture03

فلزات اساسی:

شاخص صنعت فلزات اساسی با کاهش ۷۲۷واحدی به ۱۰۳۲۷۷ واحد رسید. در گروه مس، فملی قیمت پایانی فولاد با ۰٫۳۳ درصد کاهش یافت. در گروه فولادی شاهد کاهش قیمت در اغلب سهم ها بودیم البته فخوز به رشد ادامه داد. قیمت پایانی فخوز ۲٫۱۶ درصد افزایش و قیمت پایانی فولاد با ۰٫۵۷ درصد کاهش همراه شد. قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی طی هفته های گذشته با کاهش قابل ملاحظه همراه بوده است بطوریکه طی یک ماه گذشته قریب به ۲۵ درصد از قیمت بیلت صادراتی ایران کاسته شده است. البته طی هفته گذشته بارقه ای امید برای افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی شکل گرفته است که بدلیل سیل باطله های شرکت واله بوده است.

 

شیمیایی:

در معاملات امروز شاخص صنعت شیمیایی با کاهش ۸واحدی به ۹۹۶۴ واحد رسید. اگرچه میانگین قیمت جهانی محصولات نسبت به سال گذشته قیمت های بالاتری دارند اما قیمت فعلی محصولات از میانگین قیمت سال گذشته پایین تر است و نیز شاهد افزایش ریسک کاهش مقداری قروش بدلیل تحریم ها و کاهش قیمت جهانی محصولات هستیم. با وجود این ریسک های نگران کننده انتظار افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت ها حداقل تا مشاهده قابل ملاحظه افزایش قیمت جهانی محصولات نمی رود. در معاملات امروز قیمت پایانی زاگرس با ۱٫۹ درصد مثبت همراه بود و شفن با ۰٫۵۳ درصد مثبت و در اواخر بازار در قیمت های نزدیک به صفر تابلو معامله شدند. شخارک با ۰٫۱ درصد متبت همراه بود این سهم در اواخر بازار با ۱٫۳۷ درصد منفی همراه بود. در گروه اوره ای قیمت پایانی شپدیس با ۰٫۴۳ درصد منفی همراه شد، کرماشا با ۰٫۳۶ درصد منفی همراه شدند. شیراز نیز با ۰٫۱۳ درصد کاهش قیمت پایانی همراه بود. گروه اوره ایی بنظر مناسب ترین گروه از نظر چشم اندازهای قیمت های جهانی هستند. در گروه الفین قیمت پایانی جم با ۱ درصد افزایش، شاراک با ۰٫۳۸ درصد کاهش قیمت و مارون با ۱٫۲۲ درصد افزایش همراه بودند.

خودرو:

شاخص صنعت خودرو با کاهش ۲درصدی به ۱۹۰۰۷ رسید. گروه خودرو در میان گروه منتخب از ابتدای سال تاکنون کمترین افزایش شاخص را داشته است. ترس از هزینه های دلاری و جلوگیری دولت از افزایش نرخ مطلوب در این صنعت مانع از افزایش قیمت سهام شرکت ها شده است. با افزایش نگرانی­ها پیرامون قیمت مواد اولیه، نرخ تخصیصی به واردات قطعات، خروج سرمایه­گذاران خارجی، اعمال مجدد تحریم ها، قیمت بالای محصولات در بازار آزاد و قیمت پایین فروش محصولات توسط کارخانه انتظار بر افزایش ریسک های صنعت خواهد بود. در خبرهای جدید اعلام شده است که دولت با افزایش نرخ قطعه سازان و خودرو سازان موافقت کرده است که می تواند دریچه ایی برای رفع قسمتی از مشکلات این صنعت باشد. البته با توجه به واردات قطعه های مهم اغلب خودروهای داخلی امکان متوقف شدن قسمتی از تولید بدلیل تحریم ها وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *