۲۰ خرداد

بازار احتیاطی مثبت

  به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری با افزایش ۴۵۹ واحدی به ارتفاع۲۳۰۲۶۸ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۶۹۷۵ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هم وزن نیز ۸۹۰ واحد مثبت بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس نمادهای  “همراه” و”رمپنا” و بیشترین تاثیر منفی را نماد های “جم” و “مبین” داشتند. در بازار فرابورس نیز نمادهای “سمگا ” و “زکرمان” به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و “مارون” و “کگهر” بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

 

بازار جهانی:

گمرک چین گفته است که واردات کنسانتره مس این کشور در ماه گذشته ۱٫۸۴ میلیون تن بوده که رشد ۱۰٫۸%+ ماه به ماه و ۱۷٫۲%+ نسبت به سال قبل دارد.چین در سال جاری اقدام به محدودیت واردات قراضه مس با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی کرده که عامل تحریک واردات کنسانتره مس و کاتد/آند به این کشور است. در ایران، شرکت ملی صنایع مس صادرکننده عمده کنسانتره و کاتد به چین بوده و رویداد فوق، خبر خوبی برای فعالان این حوزه است.

در اخبار داشتیم که امیرهامونی درباره جلسه امروز سازمان بورس و مربوط به دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس که با حضور رئیس و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران ، اعضا دو کانون کارگزاران و نهادهای سرمایه گذاری و… برگزار شد به بورس پرس گفت : در این جلسه ابتدا گزارش جامع و مفصلی از ابعاد بازار پایه ، وضعیت بنیادی ، شرایط شرکت ها و معاملات ، نگرانی های ناشی از دستکاری قیمت و فروش سیگنال و… ارایه شد.وی ادامه داد: در این میان مسئولان دو کانون هم پیشنهاداتی را مطرح کردند و در نهایت مقرر شد تا شنبه آینده همه نظرات و پیشنهادات کتبا” در ۵ محور به سازمان بورس و شرکت فرابورس ارایه تا تصمیم گیری شود.این مقام مسئول افزود: این ۵ محور شامل اجرای قطعی (دفعی) یا تدریجی مفاد دستورالعمل و پیشنهادات ، مخفی بودن سفارشات خرید و فروش ، “لات سایز” (تخمین میزان ریسک نسبت به سرمایه) با مواردی چون محدود کردن حجم معاملات خریداران و فروشندگان ، امتحان از فعالان و … ( که مصوبه فرابورس نبوده و قرار بود در دو مرحله اجرا شود)، تعداد روزهای معاملات سهام ( دو یا سه روز در هفته) و دامنه نوسان نیم تا یک درصدی بود.هامونی با بیان اینکه همه فعالان حقیقی و حقوقی می توانند اقدام به اعلام نظرات و پیشنهادات به دو کانون کارگزار بورس و نهادهای مالی کنند تا مورد بررسی قرار گیرد در برابر این سئوال که آیا در این جلسه مسائل شرعی هم مطرح شد یا خیر به بورس پرس گفت: بررسی مسائل شرعی دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس توسط کمیته فقهی و در اولین جلسه انجام خواهد شد.وی در مورد زمان تقریبی اجرای دستورالعمل جدید بازار پایه هم گفت: فرابورس آمادگی کامل اجرا را دارد اما بعد از جمع بندی نهایی و تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و نظر شورای عالی بورس ، زمان بندی جدید اعلام خواهد شد. 

همچنین در اخبار دیگری داشتیم که یداله ابراهیمی در رابطه با بخشنامه‌ دریافت مالیات از خرید و  فروش سکه به رادیو گفت: بر اساس منابع مالیاتی موجود در قانون مالیات‌های مستقیم، حق گرفتن مالیات را داریم و بخشنامه مزبور درباره مالیات بر درآمد است. البته ظاهر بخشنامه تا حدودی ابهام‌آمیز است اما مسئله اصلی، دریافت مالیات بر درآمد از کسانی است که در سامانه خرید سکه داشته و آن را فروخته‌اند.

وی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه هنوز به‌تصویب مجلس هم نرسیده و برای داشتن دارایی لزوماً مالیات نمی‌پردازیم. طبق بخشنامه مالیات بر درآمد، اگر کسی ادعا کرد سکه‌ها را نفروخته و یا بابت مهریه واگذار کرده ، معاف خواهد شد .

ابراهیمی در برابر این سؤال که آیا دریافت مالیات بر سکه موجب خرید و فروش زیرزمینی و پنهانی سکه خواهد شد یا خیر پاسخ داد: فرض می‌کنیم افرادی که تعداد زیادی سکه خریده‌اند در سال ۹۷ عرضه کرده‌اند و افرادی هم که نفروخته‌اند مالیاتی نمی‌دهند. اسامی خریداران را داریم و سال بعد مجدداً مطالبه می‌کنیم.

گروه خودرویی:

 برخی نماد های این گروه مثل”خلنت” ،”خمهر”،ختوقا،خگستر”،”خریخت” و “خوساز”صف خرید شدند.”خودرو” در ۱٫۲۸درصدی منفی معامله شد و به قیمت ۴۸۶۰ریال رسید. “خساپا” نیز حدود ۴درصد منفی خورد و به قیمت ۱۶۴۰ریال رسید.

 

 

گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی:

نمادهای این گروه امروز نوسانات زیادی نداشتند.”فملی”  حدود ۰٫۹درصد منفی شد و به ۴۰۱۵ریال رسید. “فولاد” تا نزدیکی های ۱٫۲درصد منفی معامله شد و به قیمت ۴۳۹۱ریال رسید.”فاسمین” نیز با ۶درصد مثبت بازشد و به ۱۲۰۹۰ ریال رسید.

 

گروه بانکی:

نماد “وپارس” صف خرید ۸۶میلیونی تشکیل داد و به ۲۰۳۵ریال رسید. در نماد “وپاسار” حدود ۱۱۸میلیون سهم در محدوده مثبت معامله شد و به ۱۵۲۷ ریال رسید.”دی” نیز ۱٫۴درصد مثبت شد و به قیمت ۱۴۶۰ریال رسید. “وپست” در محدوده ۴درصد منفی معامله شد و به قیمت ۳۳۴۵ ریال رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *