۱۷ اسفند

اول هفته منفی

به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۱۷اسفند۱۳۹۸، شاخص کل با نزول همراه بود و با ۱٫۰۸درصد کاهش یعنی ۵,۹۸۱واحد منفی پایان یافت و به ۵۴۹,۱۸۶واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۷۲,۹۲۰میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۱,۷۶۵واحد منفی بود و به ۱۸۴,۵۰۱واحد نزول کرد. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «شتران»، «شپنا» و «شبندر» داشتند.

نرخ دلار آمریکا امروز ۱۵هزار تومان و یورو ۱۶هزار ۵۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۶۰۲هزار تومان معامله شدند.

در اخبار امروز داشتیم که ششمین نشست اوپک و اوپک پلاس بدون نتیجه و توافق به سرانجام رسید تا قیمت طلای سیاه بیش از پیش کاهش پیدا کند. وزیر نفت با اشاره به اینکه نشست اوپک و غیراوپک بدون نتیجه پایان یافت، گفت: نباید باب مذاکرات را بست؛ بازار به توافق و کاهش تولید نفت نیاز دارد.  پس از پایان نشست اوپک و غیراوپک اظهار کرد: همان‌طور که پیش از این گفتم، نشست سختی بود؛ دو طرف بر نظراتشان اصرار کردند و در نهایت نشست به نتیجه‌ای نرسید. وی در توضیح بیشتر گفت: اعضایی از اوپک اصرار داشتند غیراوپکی‌ها هم باید مقدار مشخصی از سهم کاهش تولید را به‌عهده بگیرند، اما آنها نپذیرفتند و مذاکرات به بن‌بست رسید. بورس تهران و فرابورس بعد از دستور وزیر اقتصاد مبنی بر لغو کاهش دامنه نوسان از ۵ به ۲ درصد با اعلام توضیحاتی از تصمیم سازمان بورس دفاع و علت آن را اعلام کردند. بعد از لغو مصوبه هیات مدیره سازمان بورس توسط وزیر اقتصاد و عدم کاهش دامنه نوسان از ۵ به ۲ درصد سهام همه شرکت های بورسی و فرابورسی آن هم در روزی تعطیل و با درخواست رئیس کل بانک مرکزی و فعالان بازار سرمایه و… رخ داد، دو شرکت بورس تهران و فرابورس اقدام به انتشار توضیحاتی رسمی کردند. نکته مهم هر دو بیانیه صادره این است که تصمیم هیات مدیره سازمان برای کاهش دامنه نوسان تا جلسه ۲۰ اسفند شورای عالی تعلیق خواهد ماند و پس از بررسی توسط شوار این موضوع تعیین تکلیف خواهد شد. رییس کل بانک مرکزی نیز خواستار مطرح شدن موضوع کاهش دامنه نوسان در شورای عالی بورس به جای هیئت مدیره سازمان بورس شد. عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، به مصوبه کاهش دامنه نوسانات بازار سرمایه در هیات مدیره سازمان بورس واکنش نشان داده و خواستار بررسی چنین موضوعاتی در شورای عالی بورس به جای هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار شد. همچنین امروز؛ تعداد ۲میلیارد و ۶۰میلیون و ۳۵۹هزار و  ۲۷۶ سهم از سهام شرکت پتروشیمی تندگویان (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد «شگویا۱» و نمونیک TPEZ1 به روش ثبت سفارش به عموم عرضه شد.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» کمتر از یک درصد مثبت در قیمت پایانی ۳,۵۶۱ریال پایان یافت. «وبملت» با ۱٫۱۵درصد افزایش در قیمت ۸,۲۵۲ریال پایان یافت. «وپست» امروز با ۴٫۶۵درصد منفی در قیمت پایانی ۷,۴۰۴ریال کاهشی بود. «وبصادر» با ۳٫۲۶درصد کاهش در قیمت ۷۱۳ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۴واحد کاهش به ۲,۴۰۴واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۳۱۹واحد کاهش به مقدار ۳۳,۵۵۴ رسید. در این گروه سهم «خراسان» امروز با ۱٫۹۲درصد افزایش در قیمت ۳۵,۴۰۱ریال پایان یافت. «شاراک» ۴٫۵۵درصد منفی معامله شد و به قیمت ۱۵,۳۸۳ریال رسید. «جم پیلن» با ۴٫۹۱درصد کاهش به قیمت ۴۳,۲۱۸ریال رسید. سهم تازه وارد «قرن» که با صف خرید همراه بود ۱۰درصد مثبت شد و با قیمت ۲۸,۷۸۱ریال به پایان رسید. «جم» امروز در محدوده صفر درصد مثبت شد و با قیمت ۱۸,۴۶۲ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۱,۲۲۴واحدی به مقدار ۳۵۲,۹۷۵واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۲درصد منفی بود و با قیمت ۲,۸۴۹ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۴,۹۷۷ریال در محدوده صفر درصد مثبت بود. «فلوله» ۴٫۸۴درصد منفی بود و در قیمت ۱۹,۴۶۲ریال به پایان رسید. «فسازان» ۳٫۴درصد منفی بود و در قیمت ۱۸,۶۳۷ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱,۷۴۹واحد کاهش داشت و به مقدار ۷۸,۹۴۳ رسید. سهم «خودرو» ۱٫۸۲درصد منفی شد و به قیمت ۱۲,۰۶۸ریال رسید. «خساپا» در قیمت ۳,۱۴۹ریال ۴٫۱۱درصد منفی شد. «خبهمن» با ۳٫۵۷درصد منفی در قیمت ۴,۰۱۹ریال به پایان رسید. همچنین «خموتور» ۳٫۹۶درصد مثبت بود و به قیمت ۸,۷۴۳ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۷۴,۱۲۰واحد کاهش به ۱,۷۳۵,۹۳۲واحد رسید. در این گروه شرکت «شتران» با ۴٫۹درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۷,۹۶۲ریال نزول کرد. همچنین سهم «شبندر» با ۴٫۲۸درصد کاهش در قیمت ۱۱,۵۵۴ریال پایان یافت. شرکت «شپنا» ۴٫۶۴درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۶,۳۱۴ریال کاهش یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *